Trzy nowe wystawy w Galerii El [zdjęcia]

2019-03-01 13:16:06(ost. akt: 2019-03-01 13:31:58)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W Galerii El można oglądać trzy nowe wystawy. W nawie głównej i prezbiterium ulokowano "Kamienie milowe. Kamienie pamięci". Na piętrach empory odsłonięto kolejne "Tajemnice magazynów", natomiast w Galerii Laboratorium można oglądać wystawę "Rzeczy" elbląskiego artysty Janusza Kozaka.
Ekspozycja "Kamienie milowe. Kamienie pamięci" krakowskiej artystki Moniki Wanyura-Kurosad to wystawa monograficzna, ale mówiąca różnymi językami plastycznymi. Podstawowe medium twórczości artystki stanowi papier. Na wystawie obejmującej nawę główną, boczną i prezbiterium, widzowie mogą podziwiać i poznać różne możliwości twórczego wykorzystania tej materii.

— To są te wszystkie obrazy, chwile w życiu, które osiadają gdzieś w archiwum pamięci, które się odkładają, czasami zacierają, ale bywa, że chcemy do nich wrócić. Wtedy też możemy przyjrzeć się sobie, znaleźć jakieś odbicie siebie sprzed lat. Ta wystawa to również perspektywa sięgania wzwyż, w światło, w przestrzeń, w coś, co jest poza horyzontem, co daje nadzieję — mówiła artystka na wernisażu wystawy.

W Galerii Laboratorium można zaś oglądać wystawę "Rzeczy" elbląskiego artysty Janusza Kozaka.

— "Rzeczy" to po prostu zwyczajny sposób nazywania przeze mnie swoich prac. Te pochodzą z różnych lat: najstarszy cykl z 2005 r., najnowsze są z tego roku. Wątkiem spinającym jest tu motyw vanitas, obrazowany przez ludzką czaszkę, obecny w sztuce od wieków — mówi o swojej ekspozycji Janusz Kozak.

Na emporze dawnego kościoła dominikańskiego można także oglądać kolejną odsłonę wystawy "Tajemnice magazynów" ukazującej zbiory Galerii El.