Wtorek, 17 maja 2022. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

Młodzież uczy się, jak skutecznie zapobiegać pożarom [zdjęcia]

2019-03-11 13:02:13 (ost. akt: 2019-03-11 13:05:42)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W Zespole Szkół Techniczno Informatycznych w Elblągu odbyły się miejskie eliminacje do ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej. Strażacy przygotowali także specjalne pokazy ratowniczo-gaśnicze dla uczniów elbląskich szkół.

Eliminacje miejskie do ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej składały się z dwóch części. Mogli w nim wziąć udział uczniowie ze wszystkich elbląskich placówek oświatowych. Ci ostatni zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz szkoły średnie i w pierwszej, pisemnej części rozwiązywali test składający się z 30 pytań.

— Po tym etapie, zostanie wyłonionych czterech uczestników z każdej kategorii wiekowej, którzy w etapie ustnym odpowiedzą na pytania dotyczące m.in. straży pożarnej, jej struktury, genezy pożarów czy rozpoznanie sprzętu gaśniczego i jego zastosowania. Zwycięzcy konkursu zmierzą się w eliminacjach powiatowych — mówi mł. bryg. Przemysław Siagło, z zespołu prasowego KM PSP w Elblągu, jednostki, która przygotowała testy.

Turniej ma na celu propagowanie zasad ochrony przeciwpożarowej i szerzenia wiedzy pożarniczej.

— W ZSTI funkcjonują drużyny pożarnicze: w przyszłości część uczniów z pewnością zostanie strażakami ochotnikami, więc dla szkoły przeprowadzenie tego konkursu było wręcz obligatoryjne. A mamy się czym chwalić, bo wśród naszych uczniów są tacy, którzy każdego roku biorą udział w tym turnieju. I zdobywają laury — mówi Anna Nowocień, opiekun drużyny pożarniczej w ZSTI w Elblągu.

Jednym z nich jest Karol Pyżyński, uczeń klasy czwartej o specjalności technik logistyk z innowacją pożarniczą. Karol już od dwóch lat na szczeblu miejskim zajmuje najwyższe podium wśród uczniów ze szkół średnich.

— Ten konkurs nie tylko pomaga zdobyć wiedzę, bo jeśli ktoś zostanie laureatem etapu centralnego, to nie musi potem zdawać egzaminów teoretycznych do szkół pożarniczych. To duże ułatwienie, bo ja wiążę swoją przyszłość właśnie z tą branżą — mówi uczeń.

Piotr Szala z klasy drugiej ZSTI w konkursie bierze udział od szkoły podstawowej. — Co roku pytania są tak skonstruowane, że poziom tego konkursu jest stale podnoszony, a my przy okazji zawsze uczymy się czegoś nowego o sprzęcie i działaniach ratowniczych — dodaje Piotrek.

Na boisku ZSTI elbląscy uczniowie mogli także obejrzeć sprzęt będący na wyposażeniu straży pożarnej. — Przygotowaliśmy również pokaz niektórych technik ratowniczych oraz praktyczne sprawdzenie podręcznego sprzętu gaśniczego. Nauczymy się także, jak używać i odpalić gaśnicę — kończy Przemysław Siagło.
asKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Maja #2695749 | 83.23.*.* 11 mar 2019 14:35

    Brawo ZST-I

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz