Będą nowe miejsca pochówku

2019-03-17 09:00:14(ost. akt: 2019-03-19 09:30:28)

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Liczba przeprowadzanych kremacji stale rośnie, dlatego pojawiła się potrzeba udostępnienia miejsc na pochówki prochów zmarłych w urnach. Na cmentarzu Dębica powstaną trzy nowe kolumbaria.
W Elblągu przybywa pochówków kremacyjnych. W 2006 roku na cmentarzu Dębica oddano do użytku pierwsze dwa segmenty kolumbarium, czym zapoczątkowano w naszym mieście nową formę chowania osób zmarłych.

W ciągu kolejnych lat ta część cmentarza sukcesywnie się powiększała. W tej chwili na największej elbląskiej nekropolii znajdują się 22 kolumbaria, z ponad 460 niszami na urny z prochami. W ubiegłym roku, w kwaterze Ell 2 powstały dodatkowo jeszcze trzy nowe kolumbaria. Teraz miasto ogłosiło przetarg na kolejne. W tej samej kwaterze powstaną również trzy nowe, podwójne kolumbaria, w tym dwa z kwietnikiem. Obok stanie 11 ławeczek, a nawierzchnię o powierzchni 170 m2 pokryje kostka brukowa.

Zainteresowane firmy mogą zgłaszać swoje oferty do 1 kwietnia. Najlepsza zostanie wybrana na podstawie ceny (60%), okresu gwarancji (30%) i zatrudnienia bezrobotnych (10%). Prace przy budowie nowych kolumbariów mają się zakończyć w terminie 3 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

Kolumbarium to prostopadłościenna lub niekiedy kopulasta budowla cmentarna, mająca swoje korzenie w czasach rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Budowla posiada nisze w ścianach wewnętrznych, które są usytuowane w piętrowych rzędach. Nisze przeznaczone są na urny z prochami zmarłych i najczęściej są opatrzone marmurowymi tabliczkami z ich imionami.

Wzrost liczby kremacji przewiduje się z dwóch powodów. Pierwszy, to coraz bardziej ograniczona powierzchnia cmentarzy. Rozwiązaniem tego problemu jest grzebanie zmarłych w urnach, które zajmują znacznie mniej miejsca od tradycyjnych trumien i nagrobków. Urnę można pochować także w tradycyjnym grobowcu, nawet przed upływem 20-letniego okresu od poprzedniego pochówku. A to oszczędza miejsce na cmentarzach. Drugi aspekt to finanse. Pochówek kremacyjny z polem urnowym to wydatek ok. 3 tys. zł. Zaś tradycyjny pogrzeb jest nawet o tysiąc złotych droższy.
as