Wiolonczela z charakterem

2019-03-20 10:02:56(ost. akt: 2019-03-20 10:08:42)

Autor zdjęcia: nadesłane

Z wiolonczelą u boku, smyczkiem w ręku i w otoczeniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W takich okolicznościach Yibai Chen wzniesie się na Himalaje wiolonczelistyki, co nastąpi 4. kwietnia w Sali Koncertowej ZPSM. Wszystko w ramach Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych.
Solista wykona wówczas m.in. Koncert wiolonczelowy C-dur Józefa Haydna – utwór, jak żaden inny, przesycony trudnościami wykonawczymi. To kompozycja wymarzona dla wirtuozów, a jej historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmu przygodowego.

Zanim bowiem Koncert znalazł się w repertuarze najwybitniejszych wiolonczelistów XX wieku, przez niemal dwa stulecia pozostawał zaginiony. Partyturę odnalazł dopiero w 1961 roku, w Muzeum Narodowym w Pradze, czeski muzykolog, Oldřich Pulkert, a powtórne prawykonanie utworu odbyło się podczas festiwalu „Praska Wiosna”. Swoją popularność kompozycja zawdzięcza Mścisławowi Rostropowiczowi, który mawiał, że „choć prosta w konstrukcji, w pełni oddaje charakter wiolonczeli”.

Z utworem zmierzy się artysta, którego koncerty doczekały się miana „pokazów wiolonczelowej perswazji”. Swoją ekspresją i indywidualizmem Yibai Chen zachwycił dotychczas m.in. jurorów zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, podczas którego zajął III miejsce.

„Kultura liberalna” widziała w nim nawet zwycięzcę konkursu, pisząc że „jego propozycje, pełne kontrastów, napięć i kulminacji, […] okazały się najatrakcyjniejsze”. Solista od lat udowadnia, że wierność partyturze może iść w parze z oryginalnością interpretacji, o czym mogli się przekonać melomani m.in. z Chin, Wielkiej Brytanii, Kanady i Niemiec. W kwietniu do tego grona dołączą elbląscy melomani.

04.04.2019, czwartek, 19:00                                                 
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy:
Szymon Stec – dyrygent
Yibai Chen - wiolonczela
Elbląska Orkiestra Kameralna
 
Repertuar:
W. Mozart - Divertimento f-dur KV 138
J. Haydn - Koncert wiolonczelowy c-dur
D. Szostakowicz - Symfonia kameralna c-moll op. 110 a
R. Twardowski – Oberek na orkiestrę smyczkową
 
Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu
Bilety: 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny
 
Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.      
 
Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler
Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
informacja nadesłana