Czy na Wyspie Spichrzów powstanie nowoczesny biurowiec?

2019-03-22 12:16:04(ost. akt: 2019-03-22 12:17:39)
Tereny po drugiej stronie rzeki Elbląg wciąż są niezagospodarowane

Tereny po drugiej stronie rzeki Elbląg wciąż są niezagospodarowane

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Do połowy 2022 roku, na Wyspie Spichrzów ma powstać biurowiec, w którym pracę znajdzie nawet 1200 osób. Oprócz przestrzeni biznesowej, znajdą się tu także miejsca na usługi. O tym, czy teren pod budowę zostanie przekazany zadecydują jednak elbląscy radni. A ci mają wątpliwości.
Inwestycja w Elblągu ma być realizowana w ramach programu Fabryka, pod egidą Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. Projekt został stworzony z myślą o wsparciu średnich miast, które w wyniku odpływu wykwalifikowanych kadr tracą funkcje gospodarczo-społeczne. Pod uwagę brany był poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych, takich jak bezrobocie, odpływ specjalistów w danych zawodach, czy powierzchnia biurowa przypadająca na jednego mieszkańca. Projekt rozpoczął się w połowie 2018 roku i do tej pory objął swoim zasięgiem Radom, Mielec, Zamość i Stalową Wolę.

Teraz do tego grona dołączył także Elbląg, który jest piątym miastem, w którym powstanie nowoczesne centrum biurowo-usługowe.

— Elbląg to miasto z dużymi możliwościami. Nie tylko ze względu na planowane inwestycje rządowe, ale także dzięki dobremu położeniu geograficznemu i walorom turystycznym. To jedno z najstarszych miast w Polsce, które niestety nie wytrzymało konkurencji o pracownika z trójmiejską aglomeracją. Program Fabryka może ten trend odwrócić – mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. — Dzięki niemu, zgodnie z planami, do połowy 2022 roku powstanie nowoczesny, kilkukondygnacyjny budynek, który oprócz przestrzeni biznesowych, będzie miał też część usługową, dostępną dla mieszkańców Elbląga. Jestem przekonany, że ta inwestycja pomoże miastu rozwinąć skrzydła, zapewniając przestrzeń dla rozwoju biznesu i miejsca pracy dla mieszkańców. Wybór tej lokalizacji w ramach „Fabryki” wynika przede wszystkim z dobrego położenia geograficznego Elbląga i wygodnego połączenia z Trójmiastem, czy dostępności kadr Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, ale także dobrej jakości życia – m.in. bogatej oferty spędzania czasu wolnego.

Porozumienie w sprawie rozpoczęcia programu Fabryka w imieniu Miasta jeszcze w styczniu podpisał prezydent Witold Wróblewski. Urzędnicy wskazują, że dla miasta i regionu może to oznaczać stworzenie nawet 1200 stanowisk pracy. Przewidywana wartość inwestycji to prawie 50 mln zł.

Spośród kilku proponowanych lokalizacji, gdzie biurowiec mógłby powstać, wybrana została działka na elbląskim Starym Mieście, na Wyspie Spichrzów, która znajduje się pomiędzy ulicą Warszawską a rzeką Elbląg. Jak wskazują przedstawiciele ARP, takie położenie zapewnia dobry dostęp do komunikacji, zarówno pieszej jak i publicznej, a to kluczowe czynniki dla powodzenia całej inwestycji. Tereny, które zgodnie z podpisanym porozumieniem mają zostać udostępnione dla realizacji projektu dają także możliwość zorganizowania parkingów obsługujących biurowiec. Dodatkowym atutem jest atrakcyjne położenie w pobliżu starówki oraz rzeki Elbląg.

Teren, na którym ma powstać biurowiec, jest w większości niezabudowany, więc władze Elbląga upatrują w inwestycji także szansę na rozwój tej części miasta, które w przyszłości może stać się dzielnicą biznesową, która będzie rozwijać się na sąsiednich wolnych terenach.

— Na pewno trzeba będzie zmienić plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu — nie ukrywa Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Uważam jednak, że Wyspa Spichrzów, którą proponujemy na lokalizację tej inwestycji jest idealnym miejscem pod tego typu projekty i liczę, że w końcu ten teren zostanie zagospodarowany. Mam również nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu, Elbląg stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla młodych, wykształconych ludzi i ich rodzin.

Zanim jednak nastąpi wbicie pierwszej łopaty pod budowę biurowca, zgodę na rozpoczęcie inwestycji w tym miejscu będą musieli dać elbląscy radni. A ci już mają wiele pytań i wątpliwości. Podczas Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta, przed najbliższą sesją Rady Miejskiej padały m.in. pytania o to, jak będzie wyglądał biurowiec i jak wpłynie na estetykę Starego Miasta i samej wyspy? A przede wszystkimi, gdzie zaparkuje ponad tysiąc osób tam zatrudnionych? Zapowiada się więc gorąca dyskusja na czwartkowej sesji Rady Miejskiej.
Aleksandra Szymańska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tak #2705935 | 77.114.*.* 29 mar 2019 08:02

    nareszcie powstanie obiekt który ozywi wyspe która swieci pustkami i straszy barakami

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Anty lewak #2702106 | 109.241.*.* 22 mar 2019 20:21

    Biurokratów już nam wystarczy. Wręcz przeciwnie trzeba ich zagonić do pożyteczniejszej pracy, sprzątanie ulic,rowów melioracyjnych, sadzenia drzew i krzewów...

    odpowiedz na ten komentarz