Dziś będą obradować elbląscy radni. Na sesji m.in. nowe zasady budżetu obywatelskiego

2019-03-27 17:57:59(ost. akt: 2019-03-28 08:25:31)
W czwartek (28.03) elbląscy radni spotkają się na sesji. Podczas obrad będą m.in. dyskutowali nad nowymi zasadami głosowania w budżecie partycypacyjnym.
Zgodnie z ustawą budżet obywatelski musi wynosić minimum 0,5 proc. całościowego budżetu miasta. W Elblągu będzie to w sumie 3 100 200 zł. Tę kwotę rozdzielono między pięć okręgów wyborczych, na które zostało podzielone miasto. W każdym okręgu jest do zdobycia po 500 tys. zł, z czego 50 tys. wyodrębniono na tzw. małe projekty, do 25 tysięcy złotych. Reszta, czyli ponad 600 tys. zł jest przeznaczona na inicjatywy ogólnomiejskie.

Co z nowości? W tym roku nie będą przyjmowane propozycje, które miałyby być realizowane na terenie placówek oświatowych, które w ubiegłorocznych edycjach wzbudziły niemało kontrowersji. Wyjątkiem są tzw. małe projekty, których wartość nie przekracza 25 tys. zł. Podobne ograniczenie dotyczy spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych, w których gmina Elbląg ma udziały.

Urzędnicy zdecydowali się także umożliwić głosowanie wszystkim mieszkańcom bez względu na wiek, którzy są zameldowani w Elblągu. Teraz wystarczy, że to rodzice albo opiekunowie prawni dostarczą razem z kartą do głosowania zgodę na głosowanie przez małoletniego.

Wnioski mieszkańców Urząd Miejski będzie przyjmował od 13 maja do 14 czerwca. Pomysły na upiększenie Elbląga będzie rozpatrywał specjalny zespół powołany przez prezydenta miasta. We wrześniu poznamy wybrane projekty, na które będzie można oddać swój głos. Zwycięskie projekty poznamy w październiku 2019 roku. Uchwała w sprawie przyjęcia zasad budżetu obywatelskiego na 2020 rok będzie rozpatrywana na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Elblągu.

Podczas czwartkowej sesji radni będą także dyskutować m.in. na temat Góry Chrobrego i nabycia nakładów niezbędnych do funkcjonowania stacji. Pochylą się również nad propozycją prezydenta miasta w sprawie 60 procentowych bonifikat z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność i zagłosują nad przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów. Przypomnijmy, że po drugiej stronie rzeki Elbląg, w ramach programu "Fabryka" może powstać biurowiec handlowo-usługowy, w którym pracę ma znaleźć ponad tysiąc osób
as