Wiolonczela wciągnęła uczniów elbląskich szkół

2019-04-04 12:10:04(ost. akt: 2019-04-05 09:29:29)

Autor zdjęcia: Yibai Chen wraz z Eok podczas otwartej próbby dla uczniów elbląskich szkół

W czwartek (4.04) w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Elblągu wystąpi wiolonczelista Yibai Chen. Artysta zagra wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną, a ich wspólny występ zainauguruje Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych, który dziś rozpoczął się w naszym mieście. Zaś wczoraj wirtuozerię Chena mogli podziwiać uczniowie elbląskich szkół podczas otwartej próby w Ratuszu Staromiejskim.
Wiolonczela to prawdziwa dama wśród instrumentów smyczkowych. Zanim jednak kompozytorzy doszli do tego wniosku, musiało minąć kilka wieków. Na szczęście z czasem instrument zaczął coraz częściej gościć w partyturach i salach koncertowych, do czego przyczynił się m.in. Józef Haydn.

To właśnie z koncertem wiolonczelowym tego artysty zmierzy się w czwartek (4.04) pochodzący z Chin Yibai Chen. Największym dotychczas sukcesem młodego wiolonczelisty jest zajęcie III miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w 2018 roku. Chen wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną, pod batutą maestro Szymona Steca, zagrają Koncert wiolonczelowy c-dur. Utwór przyciąga wirtuozów niczym magnes. Choć wymagający i nasycony trudnościami wykonawczymi po brzegi partytury, daje solistom pole do interpretacyjnego popisu.

Próbkę niezwykłych umiejętności Yibai Chena mieli okazję poznać wczoraj uczniowie elbląskich szkół podstawowych i średnich, którzy przyszli do Ratusza Staromiejskiego na otwartą próbę chińskiego artysty.

— Misją EOK jest jak najczęstsze spotykanie się z młodym widzem, a otwarta próba jest związana z naszym projektem „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!, który jest adresowany do maturzystów elbląskich szkół. Ale przed każdym koncertem organizujemy takie otwarte próby, czy to dla dzieci młodszych, czy nieco starszych. To ma ogromne znaczenie, bo w ten sposób budujemy sobie publiczność. Co ciekawe, bardzo często na koncertach abonamentowych widzimy potem tę młodzież, której jest coraz więcej na koncertach — mówi Bożena Sielewicz, dyrektor EOK. — Yibai Chen to zaś artysta niezwykły. To właśnie dzięki takim ludziom jak on spuścizna największych klasyków muzyki nie zginie, będzie się wręcz rozwijała.

Wspólny występ młodego wiolonczelisty i EOK zainauguruje Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych, który już dziś rozpoczął się w naszym mieście. Przez cztery dni (4-7.04) ponad 160 uczestników konkursu z Polski i zagranicy, m.in. z Norwegii, Szwecji, Niemiec czy Ukrainy, w klasie skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu będzie prezentowało swoje umiejętności przed jury, składającym się z wybitnych profesorów polskich i zagranicznych uczelni muzycznych. Przesłuchania konkursowe będą odbywać się w Sali Koncertowej i Kameralnej ZPSM oraz Sali Koncertowej Ratusza Staromiejskiego.

W czwartkowy wieczór w Szkole Muzycznej, podczas koncertu Yibai Chena i EOK publiczność będzie miała okazję wysłuchać też Divertimento F-dur KV 138 W..A. Mozarta, Symfonię kameralna c-moll op. 110a D. Szostakiewicza oraz Oberka na orkiestrę smyczkową R. Twardowskiego.
as