Elbląscy radni będą rozmawiać o przyszłości Kolei Nadzalewowej na najbliższej sesji

2019-04-16 11:00:28(ost. akt: 2019-04-17 09:44:52)
kolej nadzalewowa

kolej nadzalewowa

Autor zdjęcia: wikipedia

Zbliża się kwietniowa sesja rady miejskiej. W czwartek (18.04) na obrady rajców ma m.in. powrócić temat rewitalizacji Kolei Nadzalewowej.
W ubiegłym miesiącu, na marcowe obrady sesji Rady Miejskiej, radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały dotyczący reaktywacji Kolei Nadzalewowej. Zwrócono się w nim o ujęcie w programie Kolej Plus rewitalizacji tej zabytkowej linii i przywrócenia połączeń kolejowych na trasie Elbląg – Braniewo

— Od momentu powstania Kolej Nadzalewowa stanowiła ważny fragment lokalnej sieci kolejowej, łącząc dwa większe miasta (Elbląg i Braniewo). Wznowienie połączeń na trasie Kolei Nadzalewowej daje możliwości stworzenia ciekawych opcji transportowych do Braniewa, Tolkmicka czy Fromborka. Taka organizacja transportu służyłaby także ożywieniu miasteczek i miejscowości nad Zalewem Wiślanym. Przywrócenie połączeń na trasie Kolei Nadzalewowej: Elbląg, Tolkmicko, Frombork, Braniewo dzięki wykorzystaniu rządowego Programu „Kolej Plus” będzie także komplementarne z rządowym projektem przekopu Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy ma doprowadzić do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski, szczególnie miasta Elbląga, powiatu elbląskiego oraz braniewskiego. Rada Miejska apeluje do Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego o opracowanie Studiów Wykonalności dla wyżej wymienionej inwestycji i traktowanie jej w sposób priorytetowy. Przygotowanie analiz umożliwi opracowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej jeszcze w obecnej perspektywie unijnej i pozwoli na realizację prac w nowej perspektywie niezwłocznie po zabezpieczeniu źródeł finansowania w odpowiednich programach operacyjnych — napisano w projekcie uchwały.

Rezolucja radnych PiS Rady Miejskiej w Elblągu była pokłosiem decyzji marszałka województwa warmińsko-mazurskiego o zdjęciu z obrad Sejmiku Wojewódzkiego identycznego stanowiska, które nieco wcześniej przygotowali wojewódzcy radni PiS. I w tym przypadku, po długiej dyskusji Rada Miejska w Elblągu, głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego wycofała jednak projekt z porządku obrad.

— Nie mieliśmy okazji, by wcześniej zapoznać się z treścią tego stanowiska (powstała dzień przed obradami marcowej sesji - red.) i wprowadzić np. ewentualne poprawki. Chcemy też wiedzieć, czy marszałek województwa już coś w tej sprawie zrobi, czy może został powołany w tej sprawie jakiś zespół — tłumaczył wtedy Michał Missan, szef klubu radnych Koalicji Obywatelski.

Do projektu radni powrócą w najbliższy czwartek.

Kolej Nadzalewowa jest wyłączona z eksploatacji od 2014 roku. Przez wiele lat była jedną z atrakcji turystycznych regionu. Budowę linii rozpoczęto w 1897 roku. Jej trasa ciągnie się od Elbląga do Braniewa.
as

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. duzy kazio #2717999 | 37.8.*.* 16 kwi 2019 20:35

  Brak przekopu utrudnia rozwój Elbląga? Hahahahaha!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. bleh #2717894 | 88.156.*.* 16 kwi 2019 18:10

  No wreszcie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. bleh #2717893 | 88.156.*.* 16 kwi 2019 18:10

  No wreszcie.

  odpowiedz na ten komentarz