Sędzia pukała się w czoło, sędzia poczuł się urażony

2019-04-23 12:48:07(ost. akt: 2019-04-24 11:41:02)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/PG

Na spotkaniu sędziów jedna z nich wykonała gest „pukania się w czoło” w stosunku do innego. Jeden z sędziów poczuł się urażony i zażądał przeprosin.
Do swego rodzaju scysji miało dojść podczas Zgromadzenia Ogólnego sędziów okręgu elbląskiego. Jego członkowie mieli przyjąć uchwałę, na mocy której prezes Sądu Okręgowego miał opublikować uchwały zgromadzenia krytykujące Krajową Radę Sądowniczą oraz działania sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych.

W tej sprawie głos miał zabrać prezes Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim Michał Lasota. Próbował on udowodnić, że przedstawiciele zgromadzenia nie mogą zmusić prezesa Sądu Okręgowego do publikacji uchwał. Jak wynika z relacji, w reakcji na wystąpienie kolegi jedna z sędzin odwróciła się w stronę sędziego Lasoty i... „puknęła” się w czoło.

Ten gest nie przeszedł bez echa. Sędzia Lasota zwrócił się do prezesa elbląskiego Sądu Okręgowego, żądając przeprosin, bo „sędziemu nie przystoi takie zachowanie, jakiego dopuściła się wspomniana sędzina”.

— Pismo rzeczywiście wpłynęło do Sądu Okręgowego. Pan sędzia napisał je jako członek zgromadzenia, nie jako prezes sądu w Nowym Mieście Lubawskim, i nie jako rzecznik dyscyplinarny — poinformował nas Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. — Domaga się w nim przeprosin od pani sędzi, nie domaga się wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Do tej pory nie ma jeszcze odpowiedzi pani sędzi.

Sytuację skomentował na łamach Onetu prezes Stowarzyszenia Sędziów Iustitia prof. Krystian Markiewicz. — Zalecałbym więcej dystansu do siebie i zdrowego rozsądku — ocenił. — Ciekawe jest to, że aż kilka miesięcy zajęło mu dojście do konkluzji, że taki gest, jak puknięcie się w czoło, jakieś wartości i godność osobistą mu narusza. A przecież w każdych okolicznościach dopuszczalna jest jakaś forma ekspresji, tak słowem, jak gestem — podkreślił sędzia Markiewicz. — Panu Lasocie proponowałbym skupić się na czymś ważniejszym niż wynajdowanie nowych pretekstów, by ścigać sędziów.

Jak się okazuje, nie tylko sędzia Lasota ma pretensje do zachowania innych sędziów, ale i inni sędziowie, mają sporo do zarzucenia sędziemu Lasocie. – Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Warszawskiej kategorycznie sprzeciwia się działaniom podejmowanym przez rzecznika dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba i jego zastępców Michała Lasotę i Przemysława Radzika wobec sędziów manifestujących brak zgody na działania godzące w niezależność sądów i niezawisłość sędziów – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Iustitię.
Łukasz Razowski

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OBSERWATOR #2722319 | 88.156.*.* 25 kwi 2019 07:32

  MAŁO DASZ DUZY WYROK MASZ , DUZO DASZ MAŁY WYROK MASZ , NIECH SIE MOCNO PUKAJO CZUBY KRECIAZE I KOMBINATORZY , MOZE NORMALNOSC DO NICH POWROCI

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. miałem mieć #2722278 | 188.146.*.* 25 kwi 2019 01:16

  "Do swego rodzaju scysji miało dojść podczas Zgromadzenia Ogólnego sędziów okręgu elbląskiego." Jak to miało dojść ? Przecież doszło !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. OLO #2721908 | 195.136.*.* 24 kwi 2019 16:17

  OD KIEDY NIEZALEZNY SEDZIA I SAD LATA DO TIMERRMANSA NA SKARGE I WOLA O POMOC , TAKA TO WEDLUG NICH NIEZALEZNOSC

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. żENADA #2721610 | 217.99.*.* 24 kwi 2019 09:43

  SĘDZIOWIE WLEPIAJĄ KARY ZA OBRAZY SĄDU A PRZECIEŻ TEN URZĄD SAM SIĘ OBRAŻA A GDZIE KARY?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. tim #2721606 | 217.99.*.* 24 kwi 2019 09:39

  Koniecznie powinna być ława przysięgłych bo tak być nie może .że nie jeden nieudacznik,który ma zły dzień wyżywał się na oskarżonych i to KOMUNKA

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)