Wtorek, 18 stycznia 2022. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Kaczmarski — 4 pory niepokoju w maju na deskach u Sewruka

2019-04-30 10:56:02 (ost. akt: 2019-05-01 12:51:21)
Na scenie zobaczymy czworo aktorów: Mikołaja Ostrowskiego i Marcina Tomasika oraz Magdalenę Fennig i Sławomira Banasia, którzy gościnnie debiutują na deskach Teatru Sewruka.

Na scenie zobaczymy czworo aktorów: Mikołaja Ostrowskiego i Marcina Tomasika oraz Magdalenę Fennig i Sławomira Banasia, którzy gościnnie debiutują na deskach Teatru Sewruka.

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu trwają przygotowania do premiery spektaklu "Kaczmarski – 4 pory niepokoju", w reżyserii Roberta Talarczyka.

Trzonem tego spektaklu muzycznego będą gorzkie, mądre i ponadczasowe piosenki jednego z najważniejszych polskich bardów współczesnej piosenki poetyckiej.

— To opowieść trochę o Kaczmarskim, szczególnie w ostatnich latach jego życia, ale pokazana w sposób niedosłowny, enigmatyczny, trochę symboliczny, melancholijny. To nie będzie zestaw przebojów, choć owszem będą tam piosenki Kaczmarskiego powszechnie znane typu "Obława" czy "Autoportret Witkacego", jednak to będzie historia, która ma jakiś swój początek i koniec: opowieść utkana z kilku części. Będzie to spektakl bardzo mocno aktorski, plastyczny i ruchowy: wspólnie z choreografem tworzymy opowieść, w której ważne jest słowo i muzyka ale i również i ciało, pewne działanie w zespole. Nie chcemy jednak zbyt dużo zdradzać na temat samego spektaklu, bo pragniemy, żeby widzowie przyszli na spektakl z otwartą głową, a nie z pewnymi wyobrażeniami — mówi Robert Talarczyk, reżyser sztuki.

"Kaczmarski – 4 pory niepokoju", ma być swoistą lekcją historii, opowieścią o prawdzie, zbrodni, wolności i marzeniach. Ze scenicznej opowieści wyłoni się jednak nie tylko tragiczna postać samotnego barda, a raczej jego niepokoje, przemyślenia i gorzkie komentarze do otaczającej go rzeczywistości. Na scenie zobaczymy czworo aktorów: Mikołaja Ostrowskiego i Marcina Tomasika oraz Magdalenę Fennig i Sławomira Banasia, którzy gościnnie debiutują na deskach Teatru Sewruka.

— W liceum otarłem się o twórczość Kaczmarskiego, słuchałem niektórych piosenek, natomiast miałem świadomość, że nie jest to łatwy materiał. Gdy zaczęliśmy przygotowania do tego spektaklu byłem trochę przerażony, bo warstwa tekstowa piosenek Kaczmarskiego jest ogromna. Mamy jednak fantastyczną ekipę realizatorów, która wprowadziła nas w świat Kaczmarskiego i pokazała go z zupełnie innej strony. Nagle te teksty stały się bardzo aktualne, choć w innym wymiarze. A każda piosenka jest nową opowieścią o czymś innym i takim małym przedstawieniem, A to wszystko łączy się w opowieść, o której wspominał reżyser — mówi Marcin Tomasik, aktor Teatru Sewruka.

Aranżacje muzyczne do spektaklu przygotuje Hadrian Filip Tabęcki. Premiera spektaklu muzycznego "Kaczmarski - 4 strony niepokoju" odbędzie się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu 25 maja.
asKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB