Wybory do PE: Jacek Protas chce zostać europosłem

2019-05-08 16:12:19(ost. akt: 2019-05-08 16:12:58)
Posła Jacka Protasa (z lewej) wspierał dziś w Elblągu poseł Sławomir Neumann (w środku)

Posła Jacka Protasa (z lewej) wspierał dziś w Elblągu poseł Sławomir Neumann (w środku)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas chce zostać europsłem. Z list Koalicji Europejskiej startuje z 10. miejsca.
W środę (8.05) byłego marszałka, a obecnego posła PO-KO wspierał w kampanii Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej. Protas staruje do europarlamentu z 10. miejsca na liście.

— Mówią, że ostatni będą pierwszymi — żartował poseł Neumann. — Jacek Protas to dobra oferta personalna i osoba, która posiada kompetencje, doświadczenie i wiedzę potrzebną na to stanowisko.

Jacek Protas przez dwie kadencje (2006-2014) piastował urząd marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, przez osiem lat prawował także w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

— W tym czasie miałem okazję negocjować dwa programy operacyjne dla naszego regionu, w ramach których do województwa warmińsko-mazurskiego trafiło prawie 5 mld euro. Wdrażałem także te programy, dzięki czemu również w Elblągu i jego regionie powstał szereg nowych inwestycji, które pozytywnie oddziałują na życie elblążan i mieszkańców województwa — mówił poseł Protas. — Chciałbym te doświadczenia spożytkować w Parlamencie Europejskim. Musimy przekonać naszych partnerów z innych krajów, że warto nadal ufać Polsce, że zła passa się zmieni i że nowy rząd będzie budował swoją politykę europejską na zasadach koalicji, dialogu i kompromisów, a nie pohukiwania i machania szabelką.

Jacek Protas przypominał, że w trakcie poprzedniego procedowania budżetu unijnego rząd PO wynegocjował dla Polski 500 mld złotych na rozwój i inwestycje.

— Dziś rząd PiS nieudolnie negocjując kolejny budżet doprowadził do tego, że na stole mamy ofertę znacznie gorszą: 23 procent mniej środków na politykę rozwoju, co oznacza ponad 20 mld euro mniej i 15 procent mniej na wsparcie dla rolnictwa. My potrafimy to odwrócić. Stracone 100 mld złotych przywrócimy do budżetu i trafią one również do regionu elbląskiego — mówił poseł Protas.

Wybory do europarlamentu odbędą się za niespełna trzy tygodnie, w niedzielę 26 maja.

— Platforma Obywatelska, Koalicja Europejska gwarantuje to, że wynegocjuje 100 mld złotych więcej na przyszłą perspektywę finansową. Te pieniądze PO chciałaby zainwestować m.in. w programy zdrowotne. Po to, żeby poprawić i podnieść tę dziedzinę do europejskiego poziomu — kończy poseł Neumann.
asKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. on #2728684 | 78.88.*.* 8 maj 2019 19:11

    ...a dlaczego nie napisano, że pan Protas chce uciec do Brukseli?...bo o każdym pisowskim kandydacie, pracownicy niemieckich portali piszą, że chcą uciekać do Brukseli...czyżby byli równi i równiejsi w mediach?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jola #2728654 | 178.235.*.* 8 maj 2019 18:12

    Tylko KONFEDERACJA Korwin i spółka koalicja europejska niech spada

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)