Igor Janik na Mistrzostwach Polski seniorów w szachach klasycznych

2019-05-15 13:00:24(ost. akt: 2019-05-15 13:01:58)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

W miniony weekend w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęły się indywidualne mistrzostwa Polski seniorów w szachach klasycznych, które potrwają do 20 maja. W mistrzowskich zmaganiach występuje ośmiu arcymistrzów oraz dwóch debiutantów, mistrzów klasy międzynarodowej, wśród nich jeden przedstawiciel Warmii i Mazur Igor Janik (UKS Hetman Elbląg).
Dla elblążanina jest to jeden z najważniejszych debiutów w rozgrywkach krajowych w szachach klasycznych. Miniony rok był bardzo pomyślny dla niego. Uzyskał tytuł mistrza międzynarodowego, a ponadto był multimedalistą mistrzostw Polski juniorów w szachach klasycznych, szybkich oraz błyskawicznych.

Tegoroczny występ wśród seniorów, powinien być dla niego cenną i zarazem znakomitą okazją do nabycia doświadczenia. Listę dziesięciu zawodników otwiera mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, arcymistrz Kacper Piorun (Stilon Gorzów). Kolejnymi zawodnikami uczestniczącymi w turnieju są: Kamil Dragun (Stilon Gorzów), Grzegorz Gajewski (Hetman Katowice), Bartusz Soćko (Hetman Katowice - trener Janika), Mateusz Bartel (Polonia Wrocław), Jacek Tomczak (Akademia Sportowa Gliwice), Bartłomiej Heberla (Baszta Żnin), Daniel Sadzikowski (Polonia Wrocław) oraz Szymon Gomularz (Polonia Wrocław).

Każdy z zawodników rozegra po dziewięć spotkań, systemem kołowym, to tzw. turniej zamknięty. Rozegrano już trzy rundy spotkań. Igor Janik po remisach z Piorunem (Stilon) i Tomczakiem (Gliwice) oraz porażce z Bartelem (Polonia) z dorobkiem 1 pkt znajduje się na siódmym miejscu. Prowadzi Dragun (Stilon) przed Soćko (Hetman) obaj po 2,5 pkt oraz Bartelem (Polonia) - 2 pkt.
JK