Największe osiedle w Elblągu jest w trakcie remontu [zdjęcia]

2019-05-17 17:17:16(ost. akt: 2019-05-19 09:12:23)

Autor zdjęcia: Konrad Uściński

Osiedle Zawada przechodzi remont, który ma polepszyć nie tylko warunki mieszkalne, ale i estetyczne. Koszty tego przedsięwzięcia sięgają kilkudziesięciu milionów złotych.

— Ocieplanie osiedla rozpoczęliśmy w latach 2011-2012, natomiast w latach 2017- 2018 spółdzielnia pozyskała środki z funduszu europejskiego, dzięki czemu zmodernizowaliśmy 25 budynków w niskiej zabudowie — mówi Sławomir Łopieński, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”. — Jeśli chodzi o budynki w wysokiej zabudowie, pozostało nam ich 22 do realizacji w latach 2019-2022. Jest to również finansowane z środków unijnych poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Teraz modernizujemy 6 budynków.

Mieszkańcy budynków w wysokiej zabudowie doczekają się również modernizacji wind. Jest to ukłon w stronę osób starszych i niepełnosprawnych mieszkańców osiedla.

— Bardzo dobrze, że nasza spółdzielnia dba o budynki, stara się, żeby osiedle wyglądało schludnie i było przyjazne mieszkańcom. Nie mogę się już doczekać końca tych remontów — mówi pan Krzysztof, mieszkaniec osiedla Zawada.

Koszty modernizacji 22 wysokich budynków plasują się na poziomie 65 milionów złotych, a koszty, jakie do tej pory osiedle poniosło przy remoncie 25 budynków, sięga 26 milionów złotych.

— Korzyści tego przedsięwzięcia dla mieszkańców są następujące: po pierwsze estetyka osiedla. Po drugie, efekt energetyczny, czyli zmniejszenie opłat za centralne ogrzewanie wynikające z ocieplania budynków. Trzeci efekt to finanse, opłaty, jak również ceny za metr kwadratowy, które wzrosną, co będzie odczuwalne przy sprzedaży — mówi zastępca prezesa Sławomir Łopieński.

KU