Elbląska uczelnia chce kształcić lekarzy

2019-05-24 15:49:35(ost. akt: 2019-05-25 13:50:25)
Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Na Warmii i Mazurach brakuje lekarzy. Zapotrzebowanie na tych specjalistów jest bardzo duże. Nic dziwnego, że pojawiają się pomysły, by powstawało więcej wydziałów lekarskich. Na przykład w Elblągu, gdzie miejscowa uczelnia zamierza kształcić medyków. EUH-E czeka na decyzje ministerstwa w tej sprawie.
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna kształci młodych ludzi m.in. na kierunkach ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, czy fizjoterapia. Władze uczelni postanowiły do listy tych zacnych profesji dołączyć tą "królewską", jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Zamierzają w murach EUH-E kształcić lekarzy.

Nie bez przyczyny. I nie chodzi tu tylko o prestiż.

— Zapotrzebowanie jest ogromne, lekarze, zwłaszcza specjaliści w dużej mierze osiągnęli już wiek emerytalny, a dopływ nowych kadr jest niewystarczający — wyjaśnia Sylwia Sobkowiak, kierownik rektoratu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu. — Absolwenci kierunku lekarskiego z innych uczelni, pochodzący z regionu, często zostają w tamtych ośrodkach lub wyjeżdżają za granicę. Według Barometru Zawodów 2019 w województwie warmińsko-mazurskim zawód lekarza został zdecydowanie zakwalifikowany jako zawód deficytowy.

Dlatego już w 2016 roku do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego został skierowany wniosek o nadanie uprawnień Wydziałowi Nauk o Zdrowiu EUH-E do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Resort ów zasięgał w tej sprawie opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia. Opinia PKA była jednak negatywna ze względu na brak funkcjonującego centrum dydaktyki i symulacji.

— Uczelnia odwołała się od tej opinii i ciągle oczekuje na odpowiedź — wyjaśniła Sobkowiak.

Rzeczywiście, droga do kształcenia lekarzy zapewne łatwa nie będzie. Jak poinformował profesor Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zna on stanowisko w tej sprawie Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, oraz Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wedle niego środki powinno się skupić na uczelniach już działających i mających większy potencjał.

— Trudno mi z takim stanowiskiem polemizować, choć każdemu dobrze życzę — powiedział prof. Maksymowicz. — Rodzi się pytanie, czy elbląska uczelnia spełni wszystkie określone prawem warunki?

Jak jednak sam przyznał, kiedy rodził się olsztyński Wydział Lekarski na UWM, to wszyscy byli temu przeciwni.

— Czy były obawy? Obawy to mało powiedziane. Wszyscy mówili wprost, że w Olsztynie nie będą kształcić się lekarze — przypomniał prorektor. — Ale trzeba przyznać, że mieliśmy za sobą działający uniwersytet. Samo tworzenie wydziału nie było łatwe, byliśmy pod ogromna presją, poddawani wielu kontrolom. To naprawdę trudna sprawa.

Elbląscy naukowcy zbyt wcześnie broni nie zamierzają składać. Tym bardziej, że we wspomnianym wniosku deklarowano wybudowanie i wyposażenie nowego Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej m.in. na potrzeby studentów kierunku lekarskiego. Centrum to rozpocznie swoją działalność od 1 października 2019 roku.

— Mamy nadzieję, że decyzja zostanie podjęta w niedługim czasie, tym bardziej, że uważamy, iż spełniliśmy wszystkie wymagania — podała przedstawiciele EUH-E. — Jeśliby odpowiedź była pozytywna, kierunek może ruszyć od następnego roku akademickiego po tym, w którym otrzymamy decyzję. Jesteśmy gotowi na rekrutację od roku akademickiego 2020/21 — zapewniła.

raz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2738016 | 82.145.*.* 26 maj 2019 23:44

    Weźcie się w tej gazecie do roboty!!! Od kilku dni jakaś dziwka robi sobie z gazety tablicę ogłoszeń seksualnych a wy nie reagujecie. Ale niech tylko ktoś napisze "źle" o Ukraińcach, to od razu wpisy znikają. Popiszcie się teraz szybkością .

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)