Elbląska dyskusja o etyce w pracy w nauczaniu Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

2019-06-06 12:23:38(ost. akt: 2019-06-06 15:03:49)
Konferencja etyka w pracy JPII

Konferencja etyka w pracy JPII

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Trwają obchody 20-lecia wizyty Ojca Świętego w Elblągu. Między innymi z tej okazji elbląskie uczelnie przygotowały wspólną konferencję naukową poświęconą naukom Jana Pawła II dotyczących zasad moralnych i pracy człowieka, jako jednej z podstaw egzystencji. Warto też wybrać się na ciekawą wystawę.
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna zorganizowała Międzyuczelnianą Konferencję Naukową – inspiracje św. Jana Pawła II dla współczesności – „Czy etyka zawodowa jest potrzebna - Refleksje wokół kondycji etycznej i odpowiedzialności zawodowej”. Organizatorami były władze wspomnianej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej.

— To już czternasta konferencja międzyuczelniana organizowana w Elblągu — mówił do licznie zgromadzonych w Auli uczelni profesor Cezary Obracht-Prondzyński, prorektor EUH-E. — Dzień konferencji nie jest przypadkowy, zbiega się bowiem z ważną dla miasta rocznicą 20-lecia wizyty Jana Pawła II w Elblągu. Kolejna już edycja tego wydarzenia pokazuje, że elbląskie uczelnie mogą wspólnie organizować duże, ważne, naukowe wydarzenia. Bo nie jest to prawdą to, że w Polsce nie da się współpracować.

Głównym tematem rozważań były nauki papieża Jana Pawła II. Biskup Jacek Jezierski, biskup elbląski przypomniał, że Ojciec Święty wiele razy poruszał temat pracy w kontekście powinności, ale i odpowiedzialności i wartości.

— Papież sam, za młodu, pracował fizycznie w podkrakowskich kamieniołomach, znał i spotykał się z setkami tysięcy ludzi pracy z całego świata, choćby w Brazylii czy Meksyku — zaznaczał. — Jan Paweł II na nowo wprowadził w myśl chrześcijaństwa kategorię odpowiedzialności właśnie m.in. w pracy człowieka. Bo człowiek został powołany twórczości, ale i do odpowiedzialności za tę twórczość. Cieszę się, że na tymi zagadnieniami możemy dyskutować w Elblągu.

W konferencji wzięli też udział przedstawiciele władz centralnych na Warmii i Mazurach. Wicewojewoda Sławomir Sadowski wspomniał, że etyka to zbiór wartości, zasad postępowania, współistotna moralności. Tymczasem według niego w obecnych czasach dokonuje się na tę moralność zamachów.

— Próbuje się moralność zastąpić pewnego rodzaju pseudoetykami. Dlatego rozmowy o etyce, zwłaszcza w kontekście pracy ludzkiej, jako podstawowej sfery ludzkiego życia, która jest kontynuacją bożego dzieła stworzenia, jest tak ważna — podkreślił. — Chcemy się zastanawiać, dyskutować nad tym, czy nasze poglądy mają coś wspólnego z moralnością, z wartościami. Dlatego bardzo dziękuję organizatorom za tę inicjatywę.

Konferencja elbląskich uczelni wpisała się w cykl obchodów 20-lecia wizyty Jana Pawła II w mieście.

— Pamiętamy o tym co wydarzyło się 20 lat temu, kiedy 6 czerwca 1999 roku nasze miasto odwiedził Jan Paweł II — przyznał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Rocznicowe obchody organizujemy wspólnie z biskupem Jackiem Jazierskim. Zachęcam do odwiedzenia wystawy zdjęć autorstwa Henryka Myślińskiego.

Jej wernisaż zaplanowano na 6 czerwca o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim. Warto tam zawitać, uczestniczyć – wystawa pokazuje m.in. prasówkę z tamtych dni ukazującą, co lokalna prasa pisała nt. wizyty papieża. Oprócz zdjęć upamiętniających tę wyjątkową w dziejach miasta wizytę, obejrzeć można pamiątki, przejrzeć gazety z czerwca 1999 r. oraz kronikę miejską opisującą zarówno przygotowania, jak i sam dzień wizyty Ojca Świętego.