Wtorek, 6 grudnia 2022. imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Upamiętnili wieloryba, którego ciało Bałtyk "oddał" na Mierzei

2019-06-10 07:22:58 (ost. akt: 2019-06-10 11:54:04)
Pomnik wieloryba Stegna

Pomnik wieloryba Stegna

Autor zdjęcia: fot.FB/Fundacja „Stegna dla Ciebie”

W 2015 roku na Mierzei Wiślanej doszło do niecodziennego wydarzenia. Na mieliźnie w okolicach Stegny pojawiło się ciało - niestety martwego już - wieloryba. Aby uczcić to wydarzenie z inicjatywy fundacji "Stegna dla Ciebie" postawiono w miejscowości tej pomnik morskiego ssaka.

"Na Mierzei Wiślanej, a dokładnie w Stegnie stanął pomnik wieloryba upamiętniający wydarzenie z dnia 22.08.2015r., gdzie na miejscową plażę Bałtyk „oddał” ciało finwala. Bardzo się cieszymy z takiej formy pamięci i gratulujemy pomysłu" - poinformowali na swoim facebook'owym profilu pracownicy Stacji Morskiej, Domu Morświna w Helu.

Obrazek w tresci

Jak wspominają, "Całkowitym zaskoczeniem było nagłe doniesienie w sobotni poranek 22.08.2015 r. o wielorybie którego ciało pojawiło się na mieliźnie kilkaset metrów od plaży w Stegnie. Po otrzymaniu dokumentacji fotograficznej, świadczącej o autentyczności wydarzenia na miejsce udała się ekipa Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego".

– Martwy już niestety wieloryb spoczywał w płytkiej wodzie. Wstępne oględziny wykazały że mierzy on ok. 13-16 metrów. Na pewno należy do podrzędu fiszbinowców i rodziny fałdowców. Ciało ssaka znajdowało się w stanie wstępnego rozkładu, zachowały się jeszcze duże fragmenty skóry i nie było ono zbyt napuchnięte. Prawdopodobnie ssak zdryfował w rejon polskiego brzegu z wód otwartego morza - relacjonował Michał Bała ze Stacji Morskiej.