Plaże na Mierzei mogą być nawet trzy razy szersze

2019-06-27 08:11:56(ost. akt: 2019-06-27 08:12:44)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Na Wybrzeżu trwają prace poszerzania plaż. W Gdańsku już można korzystać z nowego miejsca do słonecznych kąpieli. Jeszcze w te wakacje tzw. roboty refulacyjne zawitają i na Mierzeję Wiślaną – na plaże Stegny i Sztutowa.
Urząd Morski w Gdyni poinformował, iż prace polegające na budowie plaż poprzez refulację są w toku. Refulacja ta polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Dzięki tym działaniom plaże w wytypowanych miejscach zostaną poszerzone o parędziesiąt metrów.

— Celem wykonywanych prac jest ochrona brzegu morskiego przed erozją, a także ochrona przeciwpowodziowa zaplecza — wyjaśnia Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego.

Działania te jednak wiążą się z utrudnieniami. Na czas prac bowiem poszczególne odcinki plaż są sukcesywnie zamykane. Jednak przejścia do obiektów znajdujących się na plażowych będą wytyczone i udostępnione.

— Należy podkreślić, że piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem geologicznym, chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska — dodaje przedstawicielka urzędu. — Nie będzie odbiegał od piasku, który aktualnie znajduje się na naszych plażach. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

Potężne rury tłoczące piasek z dna Bałtyku pojawią się tez na plażach Sztutowa i Stegny. Urzędnicy prace zaplanowali na druga połowę sierpnia i początek września.

— Pragniemy podkreślić, że prace będą prowadzone w danym czasie na odcinkach liczących po kilkaset metrów, jeden odcinek na raz — informuje Kierzkowska. — Tylko te odcinki będą w tym czasie wyłączone z użytkowania. Z pozostałej części plaży w dane miejscowości będzie można korzystać.

Przypomnijmy, termin refulacji związany jest ściśle z projektem „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”. W styczniu 2019 roku Urząd Morski w Gdyni podpisał dwie umowy na wykonanie robót budowlanych, które obejmują m.in. wykonanie refulacji, polegającej na wbudowaniu w brzeg morski urobku piaszczystego pochodzącego z robót czerpalnych na torze podejściowym do Portu Północnego.

Przedmiotem projektu jest modernizacja całej długości toru wodnego (6 420 m) zlokalizowanego na Zatoce Gdańskiej w rejonie Portu Północnego (część Portu Morskiego w Gdańsku). W ramach inwestycji zaplanowano powiększenie szerokości toru w dnie (do 600 m) i zwiększenie jego głębokości technicznej (do 18 m).

— Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym do i wypływającym z Portu Północnego w Gdańsku. Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec kwietnia 2020 roku — wyjaśnia przedstawicielka Urzędu Morskiego w Gdyni.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Oczywiscie #2753561 | 88.156.*.* 27 cze 2019 11:09

  takie prace można wykonać tylko w sezonie urlopowym. Robotnicy też chcą skorzystać ze słońca nad morzem. A tak na poważnie to jaki - myślący inaczej- tę porę do tej refulacji wybrał. Przepiękna nazwa tych robót. Nawet program Word jej nie zna. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ox #2753522 | 94.254.*.* 27 cze 2019 09:10

   Proponuje powiekszyc miejsce na baze noclegowa bo ceny w tym roku w gd i na mierzei są lekko przesadzone Moze ilosc miejsc obnizy cene....

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. poszukiwacz #2753501 | 5.173.*.* 27 cze 2019 08:39

    Nieoficjalne poszukiwanie bursztynu ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz