Dzik wtargnął na drogę, motocyklistka wylądowała w szpitalu

2019-06-28 12:30:49(ost. akt: 2019-06-28 13:42:40)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Mieszkanka Elbląga kierująca motocyklem zderzyła się z dzikiem. Kobieta doznała urazu nogi. Zwierzę niestety nie przeżyło.
Zderzenie z dzikim zwierzęciem na drodze, może okazać się bardzo niebezpieczne dla osób podróżujących samochodem, a tym bardziej motocyklem, o czym przekonała się jedna z elblążanek, która w podelbląskim Władysławowie miała „bliskie spotkanie” z dzikiem. Pod koła jej jednośladu wbiegło zwierzę. Kobieta nie miała żadnych szans na wyhamowanie. W wyniku zderzenia doznała urazu nogi i trafiła do szpitala. Z urazem nogi trafiła do szpitala. Zwierzę zginęło.

Dlatego stróże prawa apelują o ostrożność i radzą, co robić w podobnych przypadkach.

— Szczególnie ostrożnie należy jeździć w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą — wyjaśnia Jakub Sawicki z Zespołu Prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — W tych miejscach, zbyt duża prędkość, nawet w zderzeniu z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach. Dla przykładu, przy prędkości samochodu 100 km/h, zając uderzy w pojazd z siłą przedmiotu o wadze 125 kg, a 20 kg sarny wzrośnie do prawie pół tony. Warto pamiętać, że znak “Uwaga, dzikie zwierzęta!” przestrzega kierowców przez niebezpieczeństwem na wyznaczonym odcinku jezdni i wzywa ich do zdjęcia nogi z gazu — dodaje przedstawiciel stróżów prawa.

Pamiętajmy jednak, że brak ostrzegawczego znaku nie daje stuprocentowej gwarancji, że nagle przed maskę samochodu nie wskoczy jeleń, sarna lub dzik. Dlatego policjanci podają kilka rad:

- Dzikie zwierzęta najbardziej są aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu.
- Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
- Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Często tkwi w nim tak długo, aż nie pojawi się inny bodziec.
- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków.

— Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym — dodaje Sawicki. — Pod żadnym pozorem nie należy dotykać zwierzęcia ani przewozić go w aucie. Niesie to ze sobą ryzyko zakażenia, m.in. wścieklizną, poza tym ranne zwierzę może być niebezpieczne dla człowieka. W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. GieTek #2755465 | 5.173.*.* 1 lip 2019 08:37

  Reasumując, redaktorowi żal dzika.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. No nie #2754773 | 37.8.*.* 29 cze 2019 08:35

  Dzik wtargnął Tylko wielka szkoda ,że pismakowi do łba nie wtargnęło trochę rozumku. No ale to zapewne wina upałów, Tuska i oczywiście Putina

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Mysliwy #2754537 | 37.253.*.* 28 cze 2019 17:45

  Zwierzat jest coraz wiecej i takie przypadki beda czeste. Dlatego zwalniejmy bo z jeleniem czy losiem nie bedzie wiekszych szans

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. szofer #2754488 | 37.8.*.* 28 cze 2019 16:18

  Niestety nie przeżył? - Chwała Bogu, że nie przeżył!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Elblazak.pl #2754424 | 91.246.*.* 28 cze 2019 14:26

  We Wrocławiu w motocyklistę uderzył jeleń U nas dzik. Ciekawe co będzie następne.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)