Młodzi artyści walczą o tańsze dojazdy do szkoły

2019-07-01 11:30:05(ost. akt: 2019-07-01 11:31:08)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski/archowum

Mieszkają w Elblągu, ale by się kształcić wyjeżdżają poza jego granice Tym samym za bilet muszą płacić więcej, niż ich koledzy z miasta, którzy uczą się w jego granicach. Młodzi artyści walczą o wprowadzenie odpowiednich zniżek na komunikację.
Uczniowie liceum plastycznego w Gronowie Górnym proszą o obniżenie ceny biletu okresowego na przejazdy komunikacją miejską.

„Jako mieszkańcy Elbląga nie rozumiemy dlaczego nasze bilety są droższe? Swoją prośbę motywujemy faktem, że odległość dzieląca szkołę od strefy miejskiej nie należy do dużych. Różnica cenowa w porównaniu do kosztów ponoszonych przez uczniów szkół elbląskich stanowi poważne uszczuplenie naszego budżetu, specyfika nauki w szkole plastycznej wymaga dużych nakładów finansowych ponoszonych przez nas jak i samych rodziców” – czytamy w piśmie Samorządu Uczniowskiego Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym skierowanym w maju do władz Elbląga.

Według wtedy obowiązującej uchwały elbląskiej rady miejskiej uczniowie szkoły płacili za bilet imienny semestralny 180 zł a miesięczny 40 zł, a więc drożej o 60 zł za okresowy i 15 zł za miesięczny. Tymczasem ponad połowa uczniów liceum plastycznego to mieszkańcy Elbląga.

Jak przypomniał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, rada 28 czerwca wprowadziła w 2018 roku bilet miesięczny dla uczniów i studentów szkół i uczelni zlokalizowanych na terenie gminy miasta Elbląg w cenie 25 zł. Poza mieszkańcami miasta Elbląg z biletu tego korzystają również osoby zamieszkałe na terenie gminy Elbląg i gminy Milejewo, ponieważ ten bilet ważny jest w obu strefach biletowych. Dotyczy to około 120 uczniów i studentów spoza terenu Elbląga.

Tymczasem na początku kwietnia tego roku odbyły się spotkania z wójtem gminy Elbląg oraz wójtem gminy Milejewo w sprawie porozumienia w zakresie procentowego udziału tych gmin w cenie jednego wozokilometra.

— Wójtowie nie wyrazili zgody na renegocjacje porozumień i wnieśli o pozostawienie stawek udziału procentowego w cenie jednego wozokilometra na dotychczasowych zasadach — wyjaśnił Wróblewski. — W związku z tym nie ma możliwości wprowadzenia kolejnych obniżek biletów komunikacji miejskiej w Elblągu — stwierdził gospodarz Elbląga.

Prezydent dodał także, że powołał Zespół ds. Kierunków Funkcjonowania Komunikacji Miejskiej w Elblągu. Jego zadaniem jest między innymi wskazanie kierunków rozwoju funkcjonowania komunikacji miejskiej w mieście, które będą zachęcają mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.

— Przedmiotem obrad zespołu będzie również uchwała w sprawie cen biletów za przejazdy i przewóz bagażu oraz innych opłat obowiązujących w środkach komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych miasta i gminy sąsiadujących — zapewnił Wróblewski.

Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym kształci m.in. na kierunkach: historia sztuki, rysunek i malarstwo, rzeźba, podstawy fotografii i filmu, podstawy projektowania, projektowanie multimedialne, specjalność artystyczna: techniki graficzne lub fotografia i film.