30 Salon Elbląski zawita w Galerii EL

2019-07-02 11:03:32(ost. akt: 2019-07-02 11:05:14)

Autor zdjęcia: nadesłane

Jubileusze to okazje celebrowane zwykle wyjątkowo radośnie. Centrum Sztuki Galeria EL oraz Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają z niezwykłą radością na wernisaż 30 Salonu Elbląskiego – wystawy pozwalającej prezentować, podziwiać i konfrontować dokonania artystyczne elbląskich i z Elblągiem związanych artystów, który odbędzie się w Galerii EL 4 lipca o godz. 18:00.
Salon to jedyna lokalnie tak kompletna i angażująca całe niemal środowisko plastyczne wystawa. Co dwa lata mamy przyjemność poznać nowych i zaprezentować dobrze znanych artystów. Przekrój ich twórczości jest duży, spojrzenie na świat przez pryzmat własnej wrażliwości czasem zupełnie do siebie nieprzystające. A jednak każdorazowo możemy się cieszyć tym, że Salon Elbląski wzbudza emocje i jednocześnie jest najlepszą okazją na spotkanie wszystkich zainteresowanych sztuką – zarówno jej twórców i odbiorców.

Przez lata na kolejnych Salonach Elbląskich przewinęli się najbardziej kreatywni i ciekawi twórcy. W końcu uczestnictwo w tej wystawie odbierane było w kategoriach prestiżu, a możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców (Salon zwykle jest często i chętnie odwiedzany przez elbląskich miłośników sztuki) nie jest tu bez znaczenia.

Po 12 latach w roku 2017 powrócono do wystawy w formie konkursu. Swoją nagrodę przyznają jurorzy, kwalifikując tym samym zwycięskiego artystę do przygotowania indywidualnej, kompletnej wystawy w Galerii EL. Oddzielną nagrodę przyznają odbiorcy uczestniczący w rozpoczynającym wystawę wernisażu. Oni kierując się swoim gustem i preferencjami decydują o przyznaniu Nagrody Publiczności. W tym roku po raz pierwszy dodatkową nagrodę pieniężna dla wybranego artysty przewidziało współorganizujące Salon Elbląski Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.

30 Salon Elbląski to możliwość obejrzenia prac aż 52 zakwalifikowanych do konkursu artystów. Prace reprezentujące takie gatunki jak malarstwo, grafika, fotografia, rzeźba czy instalacja zaprezentują w tym roku:
Piotr Arbart, Anna Albrecht, Jacek Albrecht, Ewa Bogucka Pudlis, Zbigniew Chrostek, Waldemar Cichoń, Iwona Dombek-Rybczyńska, Agata Dworzak-Subocz, Sławomir Filarski, Dawid Edward Fowler, Agnieszka Olga Gostkowska, Jan Piotr Gulski, Krzysztof Piotr Grajczak, Roma Jaruszewska, Pamela Jaworska, Marek Kamiński, Karolina Kardas, Bogdan Kiliński, Zbigniew Kinder, Grażyna Komorska, Konrad Kosacz, Kinga Kosacz-Drozdek, Anna Magdalena Kowalczuk, Janusz Kozak, Benedykt Kroplewski, Justyna Lidia Kruk, Andrzej Jan Krzemiński, Miłosz Kulawiak, Grzegorz Piotr Lechwar, Adrianna Leszczyńska, Dariusz Liszewski, Malwina Malinowska, Agata Marcinkowska, Tomasz Misiuk, Małgorzata Olewnik, Mariusz Edward Owczarek, Anna Panek, Ewa Prelewska, Halina Różewicz-Książkiewicz, Magdalena Sadowa, Zofia Samusik-Zaremba, Kinga Szilva’si, Zbigniew Szmurło, Zygmunt Stanisław Tadrowski, Marta Tyszkowska, Agnieszka Warsza, Marek Wawryn, Margarita Wójcik, Monika Wyłoga, Szymon, Zaremba, Sławomir Zawistowski, Dominik Żyłowski


Jako przysłowiową „wisienkę na torcie” można potraktować wystawę „Ślad wędrówek” artystki związanej z Elblągiem Haliny Różewicz – Książkiewicz. Jej jubileuszowa wystawa pokazana zostanie w tym samym czasie co Salon Elbląski w Galerii Laboratorium.
Wernisaż obu wystaw odbędzie się w Centrum Sztuki Galeria EL 4 lipca o godz. 18:00. Kuratorkami wystaw są Karina Dzieweczyńska i Joanna Mierzejewska.
Salon Elbląski potrwa do 8 września, a na 5 września przewidziany jest Finisaż wystawy.

Organizatorzy