Policja z nowa łodzią, woprowcy ze wsparciem

2019-07-06 08:34:15(ost. akt: 2019-07-06 08:37:50)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego corocznie przekazuje pieniądze na Fundusz Wsparcia Policji. W tym roku środki przeznaczone zostaną na zakup łodzi motorowej na potrzeby Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Na pomoc województwa mogą liczyć też ratownicy wodni.
W spotkaniu z okazji Dnia Ratownika Wodnego w Olsztynie wzięli udział m.in. przedstawiciele organizacji zajmujących się ratownictwem wodnym, m.in. WOPR, Mazurskiej Służby Ratowniczej, MOPR i in.

— O sprawności służby ratownictwa wodnego świadczą pozytywnie zakończone akcje ratownicze - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - W miejscach, w których działa służba WOPR jest bezpieczniej, a zatem wniosek nasuwa się jednoznaczny: trzeba, aby jak najwięcej brzegów rzek i jezior, nawet najmniejszych, znajdowało się pod nadzorem służby WOPR. Wszędzie tam, gdzie w wodzie mogą ginąć ludzie powinniśmy dążyć do tworzenia drużyn WOPR, wyposażając je w niezbędny sprzęt ratowniczy, a jednocześnie szkolić, szkolić i jeszcze raz szkolić.

Organizacje pozarządowe, które uzyskały zgodę na realizację zadań z zakresu ratownictwa, otrzymują co roku dotacje celowe z budżetu Województwa na realizację zadania, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku na ten cel przeznaczono 450 tys. zł. Dotacje wykorzystywane są na wsparcie realizacji takich zadań, jak: zapewnienie stanu gotowości ratowniczej, prowadzenie działań ratowniczych, utrzymanie gotowości operacyjnej sprzętu ratowniczego oraz prowadzenie dokumentacji wypadków.

Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Elbląg w tym roku otrzymało dotację w kwocie 63 tysięcy złotych, natomiast 200 tys. zł przeznaczone zostanie na zakup łodzi motorowej na potrzeby Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.