Na Mierzei rywalizować będą poławiacze bursztynu

2019-07-12 10:39:14(ost. akt: 2019-07-12 10:39:38)

Autor zdjęcia: pomorskie.eu

Aż przed dwa dni rywalizować będą poławiacze bursztyny z całego świata. Nie zabraknie emocji, dobrej zabawy i „czegoś na ząb”. W Jantarze odbędą się XXI Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.
Mistrzostwa zaplanowano na 12 i 13 lipca na plaży w Jantarze przy wejściu nr 79-79 A. Po raz pierwszy zawody te odbyły się w 1998 r.

— Polegają na wyszukaniu i wybraniu z kiciny, czyli drobnych patyczków, muszelek i paproszków, które wyrzuca morze, jak największej liczby bursztynowych drobinek — wyjaśnia Dorota Kulka z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. — Przed zawodami sędzia odpowiednią porcję bursztynu rozsypuje w kicinie oraz wrzuca na morskie fale. Do poszukiwania bursztynu zawodnicy używają kaszorów, grabi i siatki.

Jak podkreślają organizatorzy, poza poławianiem bursztynu na przebywających w Jantarze czeka wiele atrakcji. Będą m.in.: wybory Bursztynowej Miss Polski, największa patelnia plenerowa w Polsce (pokazy kulinarne i mnóstwo smakołyków do degustacji), a także zajęcia artystyczne dla dzieci.

O oprawę artystyczną zadbają: The Brothers, Yugine, Freaky Boys, D-Bomb, a gwiazdą piątkowego wieczoru będzie Blue Cafe. W sobotę wystąpią zaś: Cristo Dance, Joanna Dove, Mikayla, Bartek Wrona, a wieczorem Formacja Power Play. Na zakończenie imprezy odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Imprezę poprowadzi DJ Biały.