Pod Elblągiem wytwarzali nielegalny spirytus

2019-07-19 08:26:27(ost. akt: 2019-07-19 08:26:58)

Autor zdjęcia: W-MOSG

Pogranicznicy przy wsparciu innych służb kontrolowali m.in. posesje na terenie powiatu elbląskiego. Rozbili grupę przestępczą zajmującą się zakupem i sprzedażą nielegalnego spirytusu. Zatrzymano pięć osób.
Funkcjonariusze z Warmińsko-Morskiego Oddziału Straży Granicznej w trakcie prowadzonych działań ustalili, że w województwie pomorskim działa nielegalna wytwórnia alkoholu. Na terenie kilku posesji w powiecie sztumskim i elbląskim oraz w Gdańsku pogranicznicy przy udziale funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie oraz funkcjonariuszy z PSG w Elblągu przeszukali pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze.

— Zatrzymano pięć osób. Ponadto na jednej z posesji ujawniono 28,5 kg krajanki tytoniowej o wartości 20 tys. zł oraz 39 litrów alkoholu- relacjonuje kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik Prasowy – koordynator Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. - Wszczęcie śledztwa i wykonywane czynności dowodowe są rezultatem wcześniej podejmowanych czynności służbowych przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach. Wówczas ujawniono prawie 3 tysiące litrów spirytusu o wartości 250 tys. zł oraz zabezpieczono sprzęt służący do oczyszczania spirytusu.

Zatrzymany 46-letni mieszkaniec powiatu sztumskiego usłyszał zarzut nabywania alkoholu etylowego, następnie odkażania go i wprowadzania do obrotu. Pozostałe zatrzymane osoby w wieku 24, 48, 51 i 62 lata usłyszały zarzuty posiadania i nabywania nielegalnych wyrobów akcyzowych.

— Wobec zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz stawiennictwa w wyznaczonych komendach policji – dodaje kpt. SG Aleksandrowicz. - Funkcjonariusze z PSG w Grzechotkach na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie ruchome w postaci 5 samochodów osobowych o wartości 105 tys. zł.