Elbląg wykształci lekarzy tak jak Dęblin pilotów?

2019-07-19 11:33:56(ost. akt: 2019-07-19 12:40:09)
Wizualizacja

Wizualizacja

Autor zdjęcia: EUH-E

Już od października studenci Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej będą mogli w pełni korzystać z Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Będzie to nowoczesny obiekt, który pomoże elbląskiej uczelni wykształcić przyszłych pielęgniarzy, czy ratowników medycznych.
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna swoich studentów kształci już od 17 lat. Oferuje wachlarz kierunków, od pielęgniarstwa, przez pedagogikę, po psychologię. W tym roku jednak, na adeptów wiedzy czeka wiele nowości.

Pierwszą z nich jest niewątpliwie otwarcie nowego skrzydła uczelni. Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce. Wyposażony w m.in. wirtualny stół anatomiczny czy wysoce zaawansowane fantomy, które mogą symulować przebieg choroby.

— W Centrum nie zabraknie w pełni wyposażonych sal operacyjnych a nawet izby przyjęć. Wszystkie te urządzenia, miejsce przede wszystkim, będzie szalenie istotne w kształceniu przyszłej kadry medycznej – podkreśla dr Jacek Perliński, wykładowca elbląskiej uczelni. — Tak jak piloci, zanim usiądą za sterami prawdziwego samolotu, najpierw muszą nauczyć się latać na symulatorach, tak samo w naszej uczelni przyszli lekarze będą mieli okazję szkolić się na realistycznych symulatorach, aby później leczyć prawdziwych pacjentów – dodaje.

Planowane zakończenie prac budowlanych to końcówka września 2019 roku.

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i nie przewidujemy żadnych opóźnień – zapewnia dyrektor administracyjny uczelni inż. Ireneusz Modzelewski.

Zwraca także uwagę na to, że obiekt, jak i cała uczelnia, jest świetnie przystosowana do kształcenia osób niepełnosprawnych. Przygotowane miejsce na windę zdaje się potwierdzać słowa dyrektora.

EUH-E oprócz nowych inwestycji budowlanych otwiera także nowe kierunki studiów. Jednym z nich są jednolite studia magisterskie z psychologii.

— Pięcioletnie magisterium, kończy się z otrzymaniem przez studenta tytułu magistra psychologii. Jest to pierwsza taka oferta w naszym mieście i regionie – mówi psycholog dr Anna Skuzińska, wykładowca EUH-E - Jest spore zainteresowanie, zapisanych mamy już 20 osób, ale to dopiero połowa lipca, więc śmiało można spodziewać się podwojenia tej liczby.


Przypomnijmy, pod koniec maja pisaliśmy, że władze uczelni postanowiły do listy tych zacnych profesji dołączyć tą "królewską", jeśli chodzi o ochronę zdrowia. Zamierzają w murach EUH-E kształcić lekarzy. Dlatego już w 2016 roku do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego został skierowany wniosek o nadanie uprawnień Wydziałowi Nauk o Zdrowiu EUH-E do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Resort ów zasięgał w tej sprawie opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia. Opinia PKA była jednak negatywna ze względu na brak funkcjonującego centrum dydaktyki i symulacji.

— Mamy nadzieję, że decyzja zostanie podjęta w niedługim czasie, tym bardziej, że uważamy, iż spełniliśmy wszystkie wymagania — podała przedstawiciele EUH-E. — Jeśliby odpowiedź była pozytywna, kierunek może ruszyć od następnego roku akademickiego po tym, w którym otrzymamy decyzję. Jesteśmy gotowi na rekrutację od roku akademickiego 2020/21 — zapewniała.

Paweł Suszek/raz

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ot #2764710 | 89.228.*.* 20 lip 2019 12:26

  Wykształcić lekarzy którzy chcą mieć kontakt z pacjętęm

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Wyższa Szkoła Płukania Czereśni #2764687 | 83.5.*.* 20 lip 2019 11:11

  w Pcimiu Dolnym chce kształcić lekarzy.... chyba dla upainy.... świat się kończy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dik #2764643 | 79.190.*.* 20 lip 2019 08:11

  Autorowi za tytuł należy się nagroda... Darwina

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. allensteiner #2764591 | 37.8.*.* 19 lip 2019 22:42

  Nie mieszajcie Dęblina, który od 1925 wyszkolił wielu pilotów. Może porównujcie ze szkółką, którą ktoś organizuje w Szymanach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. Adam #2764580 | 83.6.*.* 19 lip 2019 22:18

  A w olsztynie doprowadzili do rezygnacji Maksymowicza aby im nie patrzył na ręce i rozpoczął sie festiwal prywaty i merdanie ogonkami i się czterech pretendentów prześciga jak głęboko wleźć w tyłek jego eminencji i namaszczonemu pretendentowi a to wszystko w ramach przerośniętego ego i prywaty. Tylko patrzeć jak z jednego z lepszych w Polsce wydziałów zrobi się prowincjonalna pryzakładówka

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)