Kościół w Mariance potrafi zaskoczyć

2019-07-31 12:05:13(ost. akt: 2019-07-31 15:23:30)

Autor zdjęcia: UM Pasłęk

Kościół w Mariance jest budowlą niezwykłą ze względu na swoje wnętrze: gotyckie polichromie oraz drewniany wystrój. Średniowieczny zabytek potrafi również zaskoczyć, odkrywając pamiątki i wspomnienia pozostawione przez mieszkających tu wcześniej ludzi.
Budowa kościoła najprawdopodobniej rozpoczęła się po roku 1334. W związku z tym nie dziwi fakt, że niektóre elementy konstrukcji mogą być na skraju wytrzymałości. Jedną z nich jest krzyż z chorągiewką wiatrową i ozdobną kulą, który spadł z wieży kościoła 2 maja 2019 roku. Co prawda został on zrobiony o wiele później niż sam kościół, bo 1934. Mimo to jego również dosięgnęła ręka czasu. Przyczyną upadku była korozja stalowej rury na której osadzone były pozostałe elementy zwieńczenia. Zdarzenie na szczęście nie wywołało poważnych szkód, poza uszkodzeniem pokrycia dachu na wieży i nawie kościoła. Niestety upadek spowodował spore zniszczenia samych elementów zwieńczenia. Bez wątpienia przyczynili się również do tego żołnierze Armii Czerwonej, którzy ku swojej uciesze ćwiczyli na niej umiejętności snajperskie..

-Wewnątrz kuli znaleziono gazety z 1934 roku a także „kapsułę czasu” – zapieczętowany wykonany z miedzianej blachy, a w niej kolejna gazeta oraz dokument na nośniku z cienkiego, zagruntowanego płótna w kolorze bladoniebieskim, z treścią wypisaną odręcznie niebieskim atramentem. Gazeta i dokument były złożone, ciasno zrolowane i umieszczone wewnątrz cylindra. W zwitku widoczny jest także fragment czegoś, co wydaje się być odbitką fotograficzną. W cylindrze znaleziono także monetę z 1925 r. Częściowo widoczny jest tytuł gazety: „[DER] OBARLÄNDER A[.....]”, i podtytuł: „Pr. Holländer Zeitung – Anzeiger des Kreißes Pr. Holland“, co wskazuje na lokalną, pasłęcką gazetę. W skutek podziurawienia zawartość narażona była na niszczący wpływ wilgoci. – informuje Diana Stefanowska, Referat Finansowy z Urzędu Miejskiego w Pasłęk.

To nie pierwszy raz kiedy to kościół w Mariance zaskakuje swoich mieszkańców i pracowników prowadzących tam prace konserwacyjne. Wcześniej zostały odkryte tam gotyckie polichromie. Sceny przedstawiały Zwiastowanie oraz dwunastu apostołów. Już w XXI wieku, a dokładnie w 2007 roku, woda ściekająca po zachodniej ścianie odsłoniła dalsze jej części.
Prace renowacyjne kościoła w Mariance trwają z przerwami od 2008 roku. Aktualnie na warsztat została wzięta dekoracja ściany południowej. Tak jak to już wcześniej bywało, prace prowadzi dr. Joanna Arszyńska z zespołem konserwatorów. Uzupełniają oni ubytki i starają się odtworzyć pierwotny kształt i wygląd malowideł.

opr. Mateusz Rapacki