Sprawdzali bezpieczeństwo pieszych, wpadli głównie kierowcy

2019-08-02 09:32:28(ost. akt: 2019-08-02 09:34:34)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Stróże prawa z Elbląga prowadzili akcję zmierzającą do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Nie wszyscy - jak się okazało - wiedza, jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę. Gorzej, że na tych ulicach piratów drogowych nie brakuje.
Elbląscy policjanci z ruchu drogowego prowadzili działania pod nazwą „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego", w skrócie NURD. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

— W trakcie działań stróże prawa ujawnili dwa naruszenia przepisów ruchu drogowego popełnione przez kierowców wobec pieszych oraz pięć wykroczeń, których dopuścili się piesi — poinformował Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Najczęstsze przewinienia pieszych to przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Odnotowano również przypadki nieprawidłowego przejeżdżania przez kierujących przejść dla pieszych oraz nieustępowania pierwszeństwa na pasach.

— Podczas trwania działań policjanci nałożyli łącznie 40 mandatów karnych, za inne wykroczenia, w tym przekroczenia dozwolonej prędkości – dodaje Sawicki. - W 35 przypadkach zastosowali pouczenia.

W działaniach NURD mundurowi obsłużyli 3 kolizje, przeprowadzili 263 kontrole trzeźwości oraz zatrzymali 12 dowodów rejestracyjnych. Jeden nietrzeźwy kierowca został zatrzymany przy ulicy Lotniczej. 45-latek jechał mercedesem mając 0,6 promila alkoholu w organizmie.