Już w sobotę premiera na deskach Teatru Sewruka

2019-09-11 11:49:22(ost. akt: 2019-09-11 12:11:34)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W sobotę 14 września w Teatrze im. Aleksandra Sewruka pierwsza w tym sezonie premiera. Elbląscy aktorzy otworzą go „Czarownicami z Salem” Arthura Millera. To jeden z najważniejszych tekstów dramatycznych XX wieku, który w Elblągu reżyseruje Jan Buchwald. Teatr Sewruka jest jednym z dwóch teatrów w Polsce, które posiadają licencję na wystawienie tej sztuki.
To jeden z najważniejszych tekstów dramatycznych XX wieku, który w Elblągu reżyseruje Jan Buchwald. Teatr Sewruka jest jednym z dwóch teatrów w Polsce, które posiadają licencję na wystawienie sztuki Arthura Millera.

Tekst Millera to opis zbiorowej histerii, bezwzględności oraz brutalności świata, w którym przegrana jest jedyną pewną, a strach i zawiść determinują wszystkie wartości. Sztuka stanie się pretekstem do rozmów o poczuciu wspólnoty, manipulacji i władzy. Reżyser Jan Buchwald, jak sam mówi, lubi teatr, który niesie przesłanie, opowiada historię ludzi.

— Próbujemy przełożyć na język sceny tekst Millera w zgodzie z zawartymi w nim intencjami autora. To historia napędzanej strachem i zbiorową histerią zbrodni z przypadku. W „Czarownicach z Salem” staramy się pokazać, jak łatwo można wygrywać ludzki strach, jeżeli człowiek czuje się niepewnie, i do jak tragicznych skutków to może prowadzić — mówi reżyser.

Sztuka Millera to opowieść o dorastających w zamkniętym, purytańskim środowisku dziewczynach, które poprzez swobodny taniec w lesie próbują poczuć się wyzwolone od surowego wychowania. Niestety zostają zauważone przez ojca jednej z nich. Bojąc się kary, dziewczyny zaczynają oskarżać mieszkańców miasteczka Salem o kontakty z Diabłem i rzucanie uroków. Powszechna wiara w czarownice staje się podatnym gruntem dla snucia teorii spiskowych i załatwiania sąsiedzkich porachunków. Zaczynają się procesy, zapadają wyroki śmierci.

— Jest też wątek nieszczęśliwej, grzesznej miłości. Przywódczyni młodych dziewczyn zakochuje się bowiem w swoim pracodawcy Johnie. Jest to jej pierwszy mężczyzna, który po krótkim romansie, zostawia dziewczynę — ma żonę i rodzinę. Abigail nie może się z tym pogodzić, nie wybacza mu. Czuje się zawiedziona i upokorzona, poprzysięga zemstę. A John podejmuje nierówną walkę o prawdę, sprawiedliwość i godność w szalonym świecie pomówień i śmiertelnych oskarżeń — dodaje Jan Buchwald.

Spektakl będzie ważnym głosem dotyczącym świata rozpiętego między polityką a religią, władzą a zależnością. Wszystko to jest przedstawione w anturażu minimalistycznej scenografii Wojciecha Stefaniaka.

— Operujemy pewnego rodzaju skrótem. Skrótem znaczeniowym i plastycznym również. Całość zachowana będzie w monochromatycznych barwach, szarościach i czerniach. Również miejsca akcji będą potraktowane skrótowo — opisuje Wojciech Stefaniak. — Kostiumy, które zaprojektowała Greta Subatavičiūtė z Litwy, dopełnią obraz i klimat purytańskiego miasteczka Salem, w którym dzieje się akcja. Nie będą jednak to kostiumy czysto historyczne, będą miały współczesne elementy, tak aby podkreślić aktualność problemów, o których traktuje sztuka.

„Czarownice z Salem” dotykają bowiem ponadczasowych problemów, takich jak strach, tchórzostwo, zazdrość, zawiść oraz uniwersalnych postaw ludzi z ich obawami, lękami i pragnieniami.

Premiera „Czarownic z Salem” w sobotę 14 września na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Czarownice z Salem; przekład: Wacława Komarnicka, Krystyna Tarnowska, reżyseria: Jan Buchwald; scenografia: Wojciech Stefaniak; kostiumy : Greta Subatavičiūtė (Litwa); muzyka: Jerzy Satanowski; ruch sceniczny: Jarosław Staniek;aAsystent choreografa: Katarzyna Zielonka; realizacja świateł: Paweł Dobrzycki; asystent reżysera: Jacek Gudejko; inspicjent/sufler: Nina Chodkowska

Obsada: Piotr Szejn - John Proctor, Marta Masłowska - Elizabeth Proctor, Artur Hauke - John Hale, Dariusz Siastacz - Danforth, Krzysztof Bartoszewicz - Parris, Piotr Boratyński - Hathorne, Magdalena Bocianowska - Abigail Williams, Aleksandra Wojtysiak - Mary Warren, Magdalena Fennig - Mercy Lewis, Monika Łyżwa - Betty, Maria Makowska-Franceson - Rebeka Nurse, Jerzy Przewłocki - Francis Nurse, Mariusz Michalski - Giles Corey, Beata Przewłocka - Anna Putnam, Marcin Tomasik - Tomasz Putnam
Jacek Gudejko - Herrick, Mikołaj Ostrowski - Cheever Dominika Borowska (gościnnie) - Zuzanna Wallcott, Sukhdev Singh (statystowanie) - pomocnik szeryfa I, Mieczysław Hajduk (statystowanie) - pomocnik szeryfa II