Umowa na przekop jeszcze przed wyborami [ZDJĘCIA]

2019-09-21 18:51:05(ost. akt: 2019-09-22 14:54:44)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną była głównym tematem VIII Konwentu Morskiego, który po raz pierwszy odbył się w Elblągu.
– Umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana w pierwszych dniach października. zekamy na ostatnie dokumenty, m.in. gwarancje od wykonawcy – zapowiedziała podczas spotkania Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Konwent Morski tworzy kilkudziesięciu specjalistów morskich z różnych branż, którzy opiniują kluczowe projekty związane z rozwojem gospodarki morskiej. W sobotę przyjechali do Elbląga, żeby dyskutować o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Jednak nie o tym, czy jest potrzebny – bo w tym gronie wszyscy są zwolennikami tej inwestycji – tylko o tym, jak wykorzystać jego potencjał po zrealizowaniu inwestycji.

– Za kilka dni, 1, 2 lub 3 października, będziemy podpisywać umowę z wykonawcą budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Formalna procedura została wyczerpana, czekamy na ostatnie dokumenty, dotyczące gwarancji ze strony wykonawcy i będziemy podpisywać. Gdzie? Jeszcze nie wiadomo, czy to będzie Warszawa, Elbląg czy Gdynia – mówiła Anna Moskwa. – Dotychczas bardzo skupialiśmy się na tym, gdzie zrealizować kanał i jak. Teraz debata wchodzi w kolejną fazę – jak zagospodarować tę inwestycję po jej wykonaniu. Jako ministerstwo zabiegamy o to, żeby wpisać małe porty, takie jak Elbląg, do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, aby mogły korzystać z funduszy unijnych na rozwój. Dotychczas to niemożliwe.

O szansach rozwoju Elbląga i regionu, związanych z przekopem mówił podczas Konwentu Morskiego prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Przypomniał morskie tradycje miasta, historię powstania i rozwoju portu komunalnego, który istnieje od 1992 roku.

– Od pierwszej kadencji samorządu w infrastrukturę związaną z rozwojem morskich funkcji Elbląga zostało zainwestowanych 100 milionów złotych – przypominał Witold Wróblewski, wymieniając na liście inwestycji, m.in. trasę Unii Europejskiej, terminal towarowy, portowy, zwodzone mosty wraz z modernizacją nabrzeży, przystań jachtową z hangarem.

I dodał: – Upatrujemy szansę Elbląga nie tylko w kwestii towarowej, ale także w rozwoju żeglarstwa i żeglugi pasażerskiej. Zgłasza się do mnie wielu chętnych, którzy chcą w to wszystko inwestować, ale stawiają warunek – musi być swobodny dostęp do Bałtyku. Chciałbym podziękować w imieniu elblążan, że temat przekopu cały czas się rozwija.

Zapewnił również, że elbląski samorząd kończy właśnie prace dotyczące koncepcji obrotnicy dla statków, której budowa jest konieczna, aby jednostki, które mają przypływać do Elbląga po wykonaniu kanału, swobodnie mogły operować w granicach portu.Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. larryfox2017 #2807665 | 185.244.*.* 21 paź 2019 18:55

  Czy próbowałeś uzyskać pożyczki z banków bez powodzenia? Pilnie potrzebujesz pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub założenie własnej firmy? Uzyskaj pożyczkę od jednej z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt za pośrednictwem WhatsApp: +14092051142 lub e-mail: larryfox2017@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 2. xyz #2795589 | 79.190.*.* 25 wrz 2019 09:04

  Jeden Pan powiedział: "bylejakość, lenistwo i wiarygodność na poziomie Żuław". Ciekawe co na to Pan Poseł Krasulski? On to przecież z Żuław jest posłem

  odpowiedz na ten komentarz

 3. fdcvv #2794700 | 79.187.*.* 23 wrz 2019 09:26

  Dobrze! Kopać jak najszybciej! Lodowce od tego szybciej nie stopnieją! :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Do art. " Lubię pomagać ludziom" #2794619 | 83.6.*.* 23 wrz 2019 07:10

  To jest właśnie sycz, który nigdy nie przeprosił za zbrodnie swojego ojca na Wołyniu , których dopuszczał się na Polakach będąc w UPA co z mównicy Sejmowej zarzucił mu poseł Golba. Mogę podać masę przykładów gdzie przechodził obojętnie obok problemów ludzi, którzy prosili jego pomoc a nawet niszczył ludzi wykorzystując swoja pozycję . Na takich Polacy nie powinni głosować i to bez względu na przynależność polityczną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. X #2794597 | 91.15.*.* 22 wrz 2019 23:54

  Jestem przeszczęśliwy

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)