Elbląscy seniorzy jak Hiszpanie

2019-10-01 07:15:28(ost. akt: 2019-10-01 07:05:06)

Autor zdjęcia: CSE „Światowid” w Elblągu

Hiszpanie wiedzą, jak korzystać z wieloletnich doświadczeń zawodowych (ale nie tylko) swoich seniorów. Tak, żeby po przejściu na emeryturę wciąż czuli się potrzebni. Tego, jak to robić, uczyli edukatorów z Elbląga i regionu.
Było to międzynarodowe szkolenie, które odbyło się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. To część erazmusowego projektu „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”.

CSE „Światowid” przygotowuje się do utworzenia sieci wolontariatu senioralnego w Elblągu.

– Krok po kroku zmierzamy do tego, żeby nauczyć siebie oraz naszych lokalnych seniorów aktywności, jaka jest standardem w krajach, które są partnerami naszego projektu – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”.

Kiedy Hiszpan kończy życie zawodowe, wie, że dom lub działka nie są jedynymi dla niego dostępnymi formami spędzania czasu. Jedną z nich jest wolontariat, w którym specjalizuje się stowarzyszenie AIFED z Granady. Przedstawiciele tego stowarzyszenia szkolili edukatorów z naszego regionu.

– Na wolontariacie seniorów korzysta całe społeczeństwo – wyjaśniała Maria Jose Martinez Gonz-Outze stowarzyszenia AIFED, które od ponad 25 lat angażuje seniorów w wolontariat. – Dzięki tej formie aktywności, seniorzy nie czują się odstawieni na boczny tor. Młodsze pokolenia z kolei czerpią z ich wiedzy i doświadczenia. Dla takiego wolontariusza zapłatą jest satysfakcja i poczucie, że jest potrzebny – tłumaczyła Maria.

Wolontariat w Hiszpanii niejedno ma imię. Może to być forma współpracy mentorskiej, opartej na relacji uczeń-mistrz, gdzie senior angażuje się w konkretny projekt. Wówczas wolontariusz swoje doświadczenie, na przykład z zakresu zarządzania, przekazuje młodszym pokoleniom.

– Wszystko jest zależne od chęci i potrzeb seniora – mówiła Maria Jose Martinez Gonz-Outze. – Wolontariatem może być także cykl comiesięcznych wykładów, przygotowanie jakiegoś projektu albo opiekowanie się dzieckiem.
W międzynarodowym szkoleniu, na zaproszenie CSE „Światowid”, wzięli udział także edukatorzy spoza „Światowida”.

– Bardzo zaciekawiło mnie doświadczenie Hiszpanów z angażowania seniorów w wolontariat – mówi Barbara Stanny, specjalista ds. seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. – To szkolenie w międzynarodowym gronie dało mi inspirację do dalszej pracy.
Liderem projektu „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest CSE „Światowid”.

Projekt polega na wymianie dobrych praktyk „Światowida” we współpracy z instytucjami z trzech krajów: Hiszpanii, Włoch i Niemiec.

Światowid