Ryszard Rynkowski obchodzi dziś urodziny

2019-10-09 17:20:00(ost. akt: 2019-10-09 18:56:42)

Autor zdjęcia: Bolesław Słomkowski

Jeden z najbardziej znanych elblążan świętuje dziś 68. urodziny. Podsumowujemy jego największe osiągnięcia.
Ryszard Rynkowski urodził się 9 października 1951 roku w Elblągu. To właśnie w naszym mieście debiutował i odnosił pierwsze sukcesy. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego, w którym prowadził kabaret „Tak To Bywa”, który w 1968 r. zajął II miejsce na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej. To właśnie w Elblągu grywał w pierwszych zespołach takich jak Monochrod i EL-beat

Absolwenci I LO

W 1973 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie współpracował z Operetką Warszawską i Teatrem na Targówku. Występował w grupie Victoria Singers, który w 1979 zmienił nazwę na Vox. Witold Paszt, Ryszard Rynkowski, Andrzej Kozioł i Jerzy Słota śpiewali razem do 1987 roku, koncertowali między innymi na Kubie, w Kanadzie, USA i Australii.

W 1991 roku wydał swój pierwszy solowy album „Szczęśliwej drogi już czas”, na którym znalazły się jeden z jego największych hitów „Wypijmy za błędy”. Ryszard Rynkowski wydał w sumie 12 płyt, z czego cztery otrzymały tytuł złotej, a dwie platynowej płyty. Jego najbardziej znane utwory to: „Za młodzi, za starzy”, „Dary losu”, „Dziewczyny lubią brąz” i „Jedzie pociąg z daleka”.

W 2002 Ryszard Rynkowski został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Elbląga za artystyczne dokonania, rozsławianie rodzinnego miasta i aktywne wspieranie charytatywnych inicjatyw na rzecz młodego, uzdolnionego pokolenia.

W sobotę drużyna Ryszarda Rynkowskiego powalczy o finał

W 2012 roku Ryszard Rynkowski wystąpił w programie „Bitwa na głosy”. Pełnił funkcję mentora w zespole reprezentującym Elbląg. Wykazał się wówczas ogromną charyzmą i darem nauczania. – Był dla nas jak ojciec i do tej pory tak jest – mówi jedna z uczestniczek programu.

– Ryszard to bardzo ciepły, życzliwy człowiek. Podczas prób do programu chętnie dzielił się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Udzielał nam też cennych wskazówek. Nasze relacje bardziej przypominały spotkanie ze starszym znajomym z branży niż obcowanie z gwiazdą. Myślę, że to głównie ten brak dystansu z jego strony wpłynął na to, jak pozytywnie dzisiaj, po 7 latach, wspominam swój udział w programie.

Redakcja Dziennika Elbląskiego życzy Jubilatowi wszystkiego najlepszego i kolejnych sukcesów!

kk/leksykonkultury.ceik.eu

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Fanka #2802323 | 79.191.*.* 9 paź 2019 23:12

    Duzo zdrowia,odporności psychicznej w tym zwariowanym swiecie,radości z życia,spełnienia w zyciu zawodowym i prywatnym

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. serpiko #2802209 | 31.0.*.* 9 paź 2019 19:48

    wspaniały artysta -dużo zdrówka i jeszcze więcej sukcesów na estradzie

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz