„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

2019-10-11 14:50:00(ost. akt: 2019-10-11 14:53:24)

Autor zdjęcia: Joanna Meryk

W czwartek (10 października) w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja pod hasłem „100-lecie służby Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na rzecz ochrony praw dziecka – współczesne innowacyjne metody pomocy najmłodszym i rodzinom potrzebującym wsparcia”.
- „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Z pewnością nie ma odpowiedniejszych słów, które przyświecałyby dzisiejszej uroczystości. Od początku istnienia Towarzystwo Przyjaciół Dzieci działało na rzecz i dla dobra dziecka. 100-lecie istnienia TPD to niezwykle ważna data, która uświadamia nam, że zawsze najważniejsze jest patrzeć na potrzeby dziecka – tymi słowami otworzyła uroczystość prezes TPD w Elblągu Anna Wrońska.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Polsce obchodzi 100-lecie działalności, natomiast nasz odział okręgowy w Elblągu działa od 1975 roku. Jego statutowym celem jest niezmiennie troska o jakość i warunki życia dziecka, jego wszechstronny rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo, podmiotowość, godność i równość szans życiowych. Działalność elbląskiego oddziału podsumowała Dyrektor Biura TPD w Elblągu Monika Kozieja:

- Niezmiennie na przestrzeni tych 44 lat realizowaliśmy różne formy pracy środowiskowej na rzecz dzieci i rodzin, czy to w formie szkół, przedszkoli, czy punktów przedszkolnych na terenach wiejskich. Prowadzimy środowiskowe ognisko wychowawcze w Elblągu. Wcześniej były to też domy dziecka, bursy, kluby dla młodzieży, poradnie medyczne i wychowawcze, a także place zabaw i placówki wypoczynku dzieci i młodzieży. Niezmiennie w centrum naszego zainteresowania są dzieci osierocone, biedne, chore i te z niepełnosprawnościami. Obecnie podstawowymi jednostkami naszej pracy środowiskowej są koła przyjaciół TPD, które działają przy elbląskich szkołach. Jest ich obecnie 11 oraz środowiskowe ognisko wychowawcze.

Dyrektor Monika Kozieja wspomniała również o trwającym aktualnie projekcie w zakresie profilaktyki depresji dzieci i młodzieży.

- Z niecierpliwością czekamy na produkt finalny tego projektu, którym będzie teledysk muzyczny promujący pozytywne postawy wśród dzieci i młodzieży. – mówi.


Przy okazji tej okrągłej rocznicy prezes TPD w Elblągu Anna Wrońska wraz z wicewojewodą warmińsko-mazurskim Sławomirem Sadowskim wręczyli nagrody zasłużonym TPD. Nagrodę otrzymał m.in. wójt gminy Gronowo Elbląskie, który w swoim przemówieniu powiedział:

- Byłoby pięknie, gdybyśmy ze świata dzieci przenieśli to wszystko, czym dzieci się charakteryzują do świata dorosłych. Nie mielibyśmy wtedy żadnych problemów, żadnych granic, żadnych ras, żadnych światopoglądów tylko te dobre, te piękne i te szczęśliwe.

Konferencję umiliły występy młodzieżowego zespołu wokalnego Elbląskie Diamenty pod kierunkiem Agnieszki Brenzak i Łukasza Reks z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu.

Spotkanie to odbyło się w ramach ogólnopolskich obchodów 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, nad którymi honorowy patronat przyjęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Joanna Meryk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elwira #2803189 | 82.160.*.* 11 paź 2019 20:24

    Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25

    odpowiedz na ten komentarz