Czwartek, 13 maja 2021. Imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego

Tegoroczny Baltic Cup za nami [ZDJĘCIA]

2019-10-14 13:00:41 (ost. akt: 2019-10-14 13:12:50)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W miniony weekend, 11-13.10, Elbląg był stolicą tańca. Artyści i sportowcy z całego świata zawitali do naszego miasta, by zaprezentować swoje umiejętności i zmierzyć się z innymi. Hala Sportowo-Widowiskowa stała się centrum tanecznych emocji.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup obchodził w tym roku 20. urodziny. Tancerze rywalizują w ramach tego konkursu już od 1999 roku. Na organizatora festiwalu wybrano Elbląg, by wyróżnić wkład naszego miasta w rozwój światowego ruchu tanecznego. Przedsięwzięcie co roku już od dwudziestu lat zamienia Elbląg w stolicę tańca, na której parkiecie prezentują się największe talenty.

– Bardzo się cieszymy, że Baltic Cup odbywa się już po raz dwudziesty. Wracamy do korzeni, dlatego że dziś świętujemy także zdobycie złotego medalu przez formację LOTOS-Jantar. Miało to miejsce 4 grudnia 1999 r. Wtedy po raz pierwszy w historii polska formacja zdobyła tytuł mistrzów świata. Dzisiejszy dzień jest świętem wszystkich tancerzy i naszej społeczności – powiedział Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”, a także dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup”

Tancerze rywalizowali ze sobą w 24 kategoriach. Tegorocznej, jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” towarzyszyły 25. Otwarte Mistrzostwa Polski. Świadczy to o tym, że ranga festiwalu jest bardzo wysoka. Podczas festiwalu rozegrany został też Grand Prix Europy Par Dziecięcych.

Niesamowitą atrakcję dla wszystkich obecnych na festiwalu stanowiły występy Filharmonii z Grodna. – Muzycy z Grodna tworzą dla naszego festiwalu specjalny repertuar – wspominała Danuta Niemczynowicz Przekop, prowadząca galę. Widownia mogła usłyszeć wiele międzynarodowych hitów wykonywanych na żywo, nie zabrakło też polskich perełek, a wśród nich “Za tobą pójdę jak na bal” Krzysztofa Krawczyka, czy “Uciekaj skoro świt” Seweryna Krajewskiego. Muzyka niewątpliwie grała w ten weekend drugie skrzypce.

Kolejnymi atrakcjami były pokazy specjalne, a wśród nich niezapomniany występ początkującej dziecięcej grupy tanecznej Jantar. Mali tancerze zaprezentowali specjalną choreografię do ścieżki dźwiękowej z filmu “Król Lew”. Sceniczna pewność siebie i umiejętności młodych artystów były imponujące.

Od lat wiadomo, że festiwal tańca Baltic Cup ma nam do zaoferowania obcowanie z nie jedną formą sztuki. Co roku podziwiamy dostojność i elegancję tancerzy z całego świata, a ich kreacje bez wątpienia nazwać można dziełami sztuki. Migoczące kamienie, ozdobne pióra i koronki to tylko kilka ozdobnych elementów, które z odpowiednią grą świateł tworzyły na parkiecie niesamowite wizualne wrażenia.

Każda z prezentujących się par charakteryzowała się innym temperamentem. Wszyscy tancerze, bez względu na to, jakie miejsca udało im się zdobyć w konkursach, zaprezentowali najwyższą klasę umiejętności. Na parkiecie Hali Sportowo - Widowiskowej mogliśmy oglądać między innymi reprezentantów Cypru, Włoch, Szwecji, Rosji, Niemiec, Słowacji, Litwy, Czech i oczywiście Polski.


Wyniki turnieju można sprawdzić tutaj: https://baza.fts-taniec.pl/reg/LIVE/2019/20191011_Elblag/

kk/CSE "Światowid"


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB