Czwartek, 7 lipca 2022. imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

XIX Dni Papieskie w Elblągu [ZDJĘCIA]

2019-10-18 19:00:00 (ost. akt: 2019-10-18 19:28:04)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Wczoraj (17 października) odbyły się elbląskie obchody XIX Dni Papieskich w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR. W tym roku towarzyszyło im hasło „Wstańcie, chodźmy”, a głównym punktem uroczystości było wręczenie nagrody „Tuus”.

- Miasta Papieskie to te miejscowości, które podczas pielgrzymek do Polski odwiedził Jan Paweł II. Miasta te pragną podkreślać tą swoją osobistą więź z papieżem, stąd włączają się dumnie w obchody corocznego Dnia Papieskiego. Do tej elitarnej wspólnoty należy również nasze miasto Elbląg, które Jan Paweł II odwiedził 6 czerwca 1999 roku, więc świętujemy 20 rocznicę tego wydarzenia. – zabrzmiały z głośników słowa rozpoczynające uroczystość.

„Wstańcie, chodźmy” hasło tegorocznych obchodów to tytuł jednej z książek papieża Jana Pawła II, zaczerpnięty z ewangelii.

Tradycją Dni Papieskich są nagrody „Totus” często nazywane katolickimi Noblami, Oscarami. Także Diecezja Elbląska idąc za tą tradycją, ufundowała nagrodę i związaną z nią statuetkę „Tuus”. Chodzi w niej o odwołanie do papieskiego pontyfikatu Totus Tuus. Tegoroczną laureatką nagrody „Tuus” została Krystyna Grzybicka dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Elblągu.

- Służba społeczna to dawanie cząstki siebie innym dlatego chciałam podziękować za to ogromne wyróżnienie, jakie spotyka mnie w 20 rocznicę przybycia Ojca Świętego Jana Pawła II do Elbląga – mówi Pani Krystyna Grzybicka odbierając nagrodę.


O nagrodzie oraz laureatce powiedział także parę słów prezydent miasta Witold Wróblewski:

- Dzięki nagrodzie Tuus tego dobra poszukujemy i wskazujemy co roku w Elblągu. Nie chodzi tu o proste wyróżnienie, ale nazwanie dobra i danie go. Takim wspaniałym przykładem jest wieloletnia pracy Pani Krystyny Grzybickiej, która współtworzyła Środowiskowy Dom Samopomocy w Elblągu i kieruje tą placówką od początku jej istnienia. Tam, gdzie inni odwracają się, dystansują, wolą nie słyszeć o niepełnosprawności intelektualnej, chorobach psychicznych czy osobach cierpiących tam z wielkim zaangażowaniem działa Pani Krystyna.

Na uroczystości pojawiło się wielu elblążan i zaproszonych gości. Hala Sportowo-Widowiskowa MOSiR była prawie w całości pełna. Galę uświetnił występ chóru Alta Trinita i znakomity koncert Czerwonych Gitar.

Joanna Meryk