Obchody 11 listopada – każdy znajdzie coś dla siebie

2019-11-04 21:00:00(ost. akt: 2019-11-04 16:34:09)

Autor zdjęcia: zdj. archiw. Marek Lewandowski

Przed nami jedno z ważniejszych świąt narodowych w kraju. 11 listopada Polska odzyskała niepodległość. Elblążanie będą mieli okazję wziąć udział w uroczystych, miejskich obchodach tego święta. Z pewnością każdy znajdzie w tym dniu coś dla siebie.
- W tamtym roku obchodziliśmy okrągłą rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości, to będzie pierwszy rok na 200-lecie – mówił podczas konferencji Witold Wróblewski, prezydent miasta. - Obchody w tym roku będą również mocno zauważalne przez mieszkańców.

Obchody rozpoczną się o godz. 11 mszą świętą w intencji ojczyzny w katedrze p.w. św. Mikołaja. Po mszy planowany jest przemarsz ulicami miasta od Starego Miasta do pl. Jagiellończyka. O godz. 12:30 odbędą się uroczystości patriotyczne, pokaz sprzętu wojskowego, żołnierska grochówka. O godz. 13:30 po raz VI odbędzie się Bieg Niepodległości. Początek na ul. Teatralnej. O godz. 17. planowany jest koncert „Elbląg dla Niepodległej”.

- W tym roku pobiliśmy rekord – na bieg mamy zapisanych 1058 osób – mówił Andrzej Bugajny, dyrektor MOSiR. - 577 osób dorosłych i 481 dzieci. Bardzo się cieszymy, że taką popularnością cieszy się ten bieg. W biegu udział weźmie zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet, bo aż 78 proc. mężczyzn, a 22 proc. kobiet. Będą trzy pętle na odcinku 10 km. Jedna pętla, to 3333m. Biegniemy tą samą trasą, co rok temu, czyli Teatralna – Robotnicza – Pocztowa – Rycerska – Tysiąclecia – Hetmańska – 12-ego Lutego – Armii Krajowej – Teatralna. Zakończenie biegu dzieci przewidziane jest na godz. 12:30, zakończenie głównego biegu odbędzie się o godz. 15:45.

O godz. 17 elblążanie będą mogli wziąć udział w koncercie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która wraz z chórem Cantata i zespołem „Diament” zaprezentuje utwory polskiej muzyki filmowej. - W tym roku postawiliśmy na polską muzykę filmową, ponieważ muzyka filmowa rzadko pojawia się w kontekście święta niepodległości – mówiła Karolina Nowotczyńska, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. - Muzyka ta jest bardzo dobrze znana wszystkim rodakom, a swoją patriotyczną treść przekazuje w lekkiej i przystępnej formie. Jest to muzyka bardzo popularna. Wykonamy utwory z polskich filmów i seriali pod nadzorem dyrygenta Szymona Sutor.

- Wstęp na koncert będzie bezpłatny – wyjaśniał Adam Jocz, dyrektor departamentu Promocji, Kultury i Turystyki. - Wystarczy tylko odebrać wejściówki, które będą dostępne od środy w Urzędzie Miejskim w Punkcie Informacyjnym, w sekretariacie Lodowiska „Helena”, w recepcji Centrum Rekreacji Wodnej na ul. Moniuszki, w kasie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i w sekretariacie Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki. Hala jest tak przygotowana, że nawet jeśli pojawią się osoby bez wejściówki, to i tak zostaną wpuszczone.

K

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polska jest niepodległa?? #2813977 | 188.147.*.* 4 lis 2019 21:26

    https://www.youtube.com/watch?v=vX0v52zu sUg&fbclid=IwAR3KkF7ksKw7zTTbqaqs2NwI_9_ FnORUV-qFHoO1uSwmIMDWJI6TbQOjWVk

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz