Stare Miasto planem filmowym dla "Defilady Niepodległości" [VIDEO]

2019-11-12 13:26:53(ost. akt: 2019-11-12 14:50:47)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Niedawno pisaliśmy o tym, że elbląskie Stare Miasto posłużyło jako plan filmowy. A już dzisiaj możecie zobaczyć film, który został nakręcony przez Międzyszkolne Koło Historyczne o dumnie brzmiącym tytule "Defilada Niepodległości".

O tym co działo się na planie możecie przeczytać tu: http://dziennikelblaski.pl/613835,Stare-Miasto-planem-filmowym-ZDJECIA.html
Znajdziecie tam również zdjęcia z przygotowań do filmu.
- Defilada Niepodległości 11 Listopada 2019 roku jest filmem wielowarstwowym którego intencje, jak zawsze w działaniach Międzyszkolnego Koła Historycznego, dotyczą Elbląga. W warstwie filmowej opisuje on przygotowania do Defilady Zwycięstwa młodzieży ubranych w stroje historyczne żołnierzy polskich od 1863 do 1944 roku, którzy podążając na miejsce zbiórki, maszerują ulicami Starego Miasta w Elblągu. W warstwie emocjonalnej film ten ukrywa, ale nie w sposób ściśle tajny, wątek promocji czterech instytucji kultury które mają swoje siedziby na terenie Starego Miasta. Instytucje te to: Centrum Sztuki Galeria EL, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Kamila Norwida oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Dla wszystkich, którzy działają w Międzyszkolnym Kole Historycznym, promocja tych miejsc, ośrodków kultury ma szczególne znaczenie. Dla młodzieży - uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu uczestnictwo w nagrywaniu ujęć do filmu Defilada Niepodległości to nie tylko fantastyczna zabawa, lecz także lekcja historii o przodkach, którzy niejednokrotnie poświęcali swoje życie by nasza ojczyzna, Polska, była niepodległa, suwerenna i demokratyczna. Ulice naszego miasta w pełni oddają scenografię ulic stolicy, w której w okresie dwudziestolecia międzywojennego, defilady niepodległości 11 listopada się odbywały. W klimat tamtych lat wpisali się dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury, na których promocji nam szczególnie zależy, za co jesteśmy im wdzięczni. Dziękujemy też panu Piotrowi Lichocińskiemu, który wcielając się w rolę Józefa Piłsudskiego, jak zawsze był genialny. W dniu Narodowego Święta Niepodległości wszystkim współrodakom życzymy, by byli dumni z Ojczyzny - mówi Piotr Imiołczyk, pomysłodawca.

JM