Podniósł się poziom wody

2019-12-03 19:00:02(ost. akt: 2019-12-03 12:57:22)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: zdj. archiw. Arkadiusz Kolpert

Niski stan wód na Żuławach Wiślanych spowodował zablokowanie możliwości żeglugi do Portu Morskiego w Elblągu od strony Zalewu Wiślanego. Przez parę dni nie wpływały do nas statki. Na szczęścia sytuacja ta od dziś, 3 grudnia, uległa poprawie.
- Niski stan wody spowodowany był wiatrem południowym, który „wyganiał” tę wodę od nas, choć nie tylko, bo inne porty też miały problem – mówi Arkadiusz Zgliński, dyrektor Portu Morskiego w Elblągu. - W związku z tym był problem z nawigacją, ponieważ zarówno przy niskich, jak i przy wysokich stanach wody brak jest możliwości otwarcia przeszkody nawigacyjnej, jaką jest obecny most pontonowy w Nowakowie.

Jak wyjaśnia dyrektor, armatorzy ratują się w takich sytuacjach tzw. bajpasem, czyli Kanałem Jagiellońskim i rzeką Nogat do Zalewu Wiślanego, z tym że już z ograniczonym tonażem. - Ten stan wody uległ już zmianie, mamy teraz wzrost poziomu wody, także nawigacja jest możliwa – dodaje.

Taka sytuacja jest powtarzalna i zależy głównie od warunków pogodowych, dlatego też budowa nowego mostu w Nowakowie, mostu obrotowego, znacznie poprawi te warunki, bo wtedy most nie będzie stanowił już przeszkody dla jednostek pływających. Wówczas, czy będzie niski poziom, czy za wysoki, nie będzie żadną przeszkodą. Budowa mostu jest inwestycją związaną z realizowanym obecnie przekopem Mierzei Wiślanej.

K