Weekend z kulturą: przegląd najciekawszych wydarzeń

2019-12-05 17:00:00(ost. akt: 2019-12-05 16:18:45)

Autor zdjęcia: pixabay

Brrr! Na zewnątrz coraz zimniej, ale elbląskie weekendy, jak zawsze działają na nas rozgrzewająco. Grudzień w naszym mieście zapowiada się naprawdę ciekawie. Poniżej prezentujemy najciekawsze wydarzenia nadchodzących dni.
Koncert piosenek Anny German w wykonaniu Katarzyny Zawady
Kiedy: piątek 6 grudnia o 18
W mikołajkowy wieczór zapraszamy wszystkich na koncert piosenek Anny German "Śpiewająca Eurydyka" w wykonaniu solistki Katarzyny Zawady, laureatki Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anna German. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego przy ul. Traugutta 91. Wstęp bezpłatny.

Obrazek w tresci


Closterkeller - Mjazzga
Kiedy: piątek 6 grudnia o 20
Closterkeller to kolejna legendarna grupa muzyczna, która pojawi się jeszcze w tym roku na elbląskiej scenie. Okrzyknięci zespołem kultowym, z niesamowitą Anją Orthodox na czele, zadbają o klimatyczną rockową aurę. Nie zawiodą się zarówno fani metalowych brzmień, jak i ci spragnieni monumentalnych gotyckich kompozycji. Charakterystyczny wokal Anji sprawi, że wspomnienia z piątkowej nocy długo nas nie opuszczą.
Bilety dostępne tutaj.

Weekend z Kajkiem i Kokoszem
Kiedy: sobota 7 grudnia od 12

Fanów komiksów genialnego rysownika, twórcy serii o przygodach Kajka i Kokosza – Janusza Christy, zapraszamy w sobotę do Biblioteki Młodego Czytelnika „Bulaj” na szereg atrakcji. Odbędą się m.in.: gra terenowa, warsztaty rysowania komiksów, spotkanie z wnuczką Janusza Christy.
Janusz Christa to jeden z największych polskich twórców komiksu. Stworzone przez niego serie komiksowe „Kajko i Kokosz” oraz „Kajtek i Koko” od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.

Plan na sobotę przedstawia się tak:
12:00 Tropami bohaterów komiksu Kajko i Kokosz – gra terenowa, miejsce: dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
Warsztaty przeznaczone są dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat. Do wygrania komiksy Janusza Christy.
13:00 Warsztaty rysowania komiksów – prowadzenie: Wojciech Olszówka
Wojciech Olszówka – rysownik komiksów, ilustrator, scenarzysta opowieści obrazkowych, związany z Gdańską Pracownią Komiksową przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. Swoją twórczością nawiązuje do uznanych mistrzów sztuki komiksowej Janusza Christy, Grzegorza Rosińskiego, Jerzego Wróblewskiego, Paula Gillon.
Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych.
14:00 „Archiwum Janusza Christy”„Kajtek i Koko” – opowiada Radosław Gieremek
Radosław Gieremek – kolekcjoner, pasjonat i badacz twórczości Janusza Christy. Współpracownik bloga „Na plasterki!!!” (wirtualnego muzeum Janusza Christy).
15:00 Spotkanie z wnuczką artysty Pauliną Christą – założycielką Fundacji Kreska im. Janusza Christy, spadkobierczynią spuścizny po dziadku. Jak to było być wnuczką takiego niezwykłego dziadka? Która postać najbardziej przypomina Janusza Christę? Na czym polega praca Fundacji Kreska?

Do oglądania wystawy: „O Januszu Chriście”, „Od Kajtka-Majtka do Gucka i Rocha”.
Więcej informacji:

Biblioteka Młodego Czytelnika „BULAJ”
ul. Zamkowa 1
tel. 55 625 60 23

Obrazek w tresci

Kameralna siła mikołajek z EOK
Kiedy: niedziela 8 grudnia o 18
Są krainy spod znaku płaszcza i szpady, ale są też krainy spod znaku choinki, Mikołaja i muzyki. Jedną z nich, już 8 grudnia, stanie się Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Za sprawą Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i towarzyszących jej artystów przypomnimy sobie wówczas najpiękniejsze kolędy i pieśni świąteczne.

Artyści będą sypać muzycznymi prezentami, jak z rękawa i zagwarantują melomanom zastrzyk wokalno-instrumentalnej energii. Z gardeł, spod smyczków i klawiszy popłyną kompozycje, których można słuchać nie tyle zimowymi godzinami, co zimowymi dobami, a nawet zimowymi latami. Do zakochania się w tych utworach wystarczy jeden dźwięk, a tych zabrzmi o wiele, wiele więcej…

Na czele mikołajkowo-muzycznej drużyny stanie Andrzej Borzym, który równie dobrze i równie pewnie, co z batutą, czuje się z partyturą w ręku. W swoim dorobku ma nawet muzyczny dialog z największym dramaturgiem wszechczasów – w 2016 roku skomponował „4 pieśni do słów Wiliama Szekspira”. Grono występujących artystów uzupełnią, doskonale znani elblążanom, Chór Cantata i Hadrian Filip Tabęcki.

Wykonawcy:
Hadrian Tabęcki – fortepian
Andrzej Borzym jr – dyrygent
Chór Cantata
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.
Kolędy i najsłynniejsze pieśni świąteczne.

Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu
Bilety 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Elbląską Kartą Dużej Rodziny


Turniej Młodych Tancerzy
Kiedy: niedziela 8 grudnia o 16

Turniej Młodych Tancerzy to impreza sportowa skierowana do początkujących par tańca towarzyskiego. Będą w niej brać młodzi zawodnicy posiadający klasy H, G, F.
Zawody odbędą się na Hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportu przy ul. Kościuszki 77 w Elblągu.

Impreza dofinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego.


kk/Liga Kobiet Polskich Oddział Terenowy w Elblągu/Biblioteka Elbląska/EOK/Centrum Tańca Promyk