Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego

2019-12-09 15:00:00(ost. akt: 2019-12-09 10:48:42)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Trwają prace remontowe fragmentu nieistniejącego już zamku biskupiego w Braniewie. Trzykondygnacyjna wieża gotycka wybudowana w drugiej połowie XIII w. doczeka się remontu i zostanie zaadaptowana tak, by pełnić nowe funkcje.
Zabytek, który jest jednym z niewielu budynków w Braniewie, które przetrwało II wojnę światową, opisywany był między innymi w książce z 2009 roku „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Górne Prusy, Warmia, Mazury, Olsztyn”, której autorami są Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Mirosław Garniec. Jak piszą „Wnętrze wieży kryje prawdziwy architektoniczny skarb: kaplicę (...) przykrytą sklepieniem gwiaździstym o gruszkowym przekroju żeber, wspartym na konsolach ze sztucznego kamienia. Kaplica obejmowała dwie kondygnacje, w zachodnim narożniku znajdują się murowane, kręcone schodki, które prowadziły na obiegającą wnętrze galeryjkę utworzoną w grubości murów wieży”. Niestety, w wyniku wojny runęło sklepienie kaplicy, które zostało zrekonstruowane w 1960. Aktualnie, po wizjach lokalnych i ekspertyzach stwierdzono, że prace zabezpieczające i konserwatorskie są pilne, stąd decyzja o rekonstrukcji i nadbudowie zabytkowej wieży i rekonstrukcji murów oporowych fosy miejskiej przy ul. Kromera, których łączna długość wynosi 55,3 m. Umowa na dofinansowanie projektu pod nazwą „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie” została podpisana 20 października 2017 roku, a zakończenie projektu planowane jest na koniec marca 2020.

Obrazek w tresci

W budynku zabytkowej wieży znajdzie miejsce punkt informacji turystycznej. Co więcej, będzie ona pełnić funkcję tarasu widokowego, stanowiąc muzealną atrakcję dla odwiedzających miasto. Teren wokół wieży zagospodarowany zostanie w formie zieleni parkowej.

Wśród zleconych prac znalazły się między innymi: wzmocnienie konstrukcji ścian wieży, zabezpieczenie ścian przed wilgocią, naprawienie granitowych stopni klatki schodowej, renowacja i konserwacja ceglanych ścian wewnątrz budynku, zbudowanie schodów na taras widokowy, zamontowanie instalacji elektryczno-oświetleniowej, grzewczej i kanalizacji.

Ostateczny termin zakończenia prac nie jest jeszcze znany. Planowane jest uroczyste otwarcie wieży na przełomie marca i kwietnia.

oprac. kk