Zwierzęta i fajerwerki: jak radzić sobie ze stresem u pupila?

2020-12-30 08:00:00(ost. akt: 2020-12-30 08:02:06)

Autor zdjęcia: pixabay

Nadejście Nowego Roku zawsze jest hucznie świętowane. Dla nas to okazja do dobrej zabawy, ale dla naszych mniejszych przyjaciół często wiąże się z ogromnym stresem. Jak pomóc im spokojnie przeżyć sylwestrową noc?
– Psi słuch jest kilkukrotnie czulszy niż ludzki, co sprawia, że dźwięki towarzyszące wystrzałom są dla nich niepokojące. Należy w tych dniach wspomóc pupila, aby mu ułatwić życie – mówi inżynier zoo fizjoterapii, Joanna Stryjewska. – Nie zabierajcie psów na spacer, gdy wystrzały są wzmożone. Wyprowadźcie psa, gdy jest jeszcze spokojnie. Pies musi być na smyczy, ale zadbajcie o jego dobre oznakowanie, by w razie ucieczki szybko się odnalazł.

Niezależnie od tego, czy spędzacie Sylwestra w domu, czy poza nim, musicie zadbać o komfort waszego podopiecznego. – Posłanie umieśćcie w najcichszym miejscu, najlepiej bez okien. Warto dać zwierzakowi jakąś zabawkę lub przysmak, by go czymś zająć. Zachowujcie się normalnie, bo zwierzę wyczuje wasz stres – dodaje Joanna Stryjewska. – Po konsultacji z weterynarzem można również włączyć do diety psa naturalne preparaty na przykład na bazie ziół, takie jak Calmex, czy będące źródłem prekursorów serotoniny np. Stressoxan. Inne preparaty, jak Zylkene, zawierają kazozepinę, składnik mleka matki o działaniu uspokajającym. Jeżeli nasz pupil bardzo się boi, to można także podawać leki na receptę, które dobierze weterynarz.

Poniżej kilka najważniejszych zasad, o których nie powinieneś zapomnieć:

• Zachowaj spokój, nawet jeżeli widzisz, że twój pupil się stresuje, staraj się zachowywać normalnie, by nie potęgować jego negatywnych odczuć.

• Wyprowadzaj psa tylko na smyczy, ponieważ spanikowany może uciec. Zadbaj o to, by był zachipowany lub posiadał obrożę z twoim numerem telefonu. Jeżeli się zgubi, łatwiej będzie odnaleźć jego właściciela.

• Postaraj się zapewnić swojemu przyjacielowi bezpieczny i spokojny kąt w pomieszczeniu bez okien lub zasłoń rolety.

• Nie zabieraj zwierzaka na imprezę. Głośne, zatłoczone miejsca i nieznane zapachy negatywnie wpłyną na jego samopoczucie.

• Jeżeli twój pupil źle znosi przedsylwestrowe huki, skontaktuj się z weterynarzem, który pomoże ci dobrać odpowiednie preparaty o działaniu antystresowym.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nuomburef #3031564 | 77.83.*.* 31 gru 2020 11:42

  www︎.︎FideLizy︆.︆net - świetny projjekt dla dorosłych, którzzy chcą znnaleźc partnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 2. eneris #3031400 | 91.211.*.* 31 gru 2020 08:04

  www︎.︎FideLizy︆.︆net - świetny projjekt dla dorosłych, którzzy chcą znnaleźc partnera do sseksu

  odpowiedz na ten komentarz

 3. propenmon #3030640 | 77.83.*.* 30 gru 2020 10:56

  www︎.︎RealDate︆.︆net - świetnny projjekt dla dorosłych, którzzy chcą znaleźć partnera do ssekssu

  odpowiedz na ten komentarz

 4. dog #3030569 | 5.173.*.* 30 gru 2020 09:52

  Zdecydowanie odradzam lek recepcyjny o nazwie SEDALIN. Szczególnie nie podawać psom małych ras.. !!!!!!!!!! Jeden wykrzyknik wystarczyłby. Tak wiele świadczy o poważnym potraktowaniu tego ostrzeżenia.

  odpowiedz na ten komentarz