Elbląska Orkiestra Kameralna w styczniu i lutym

2020-01-02 09:00:00(ost. akt: 2020-01-02 06:34:20)

Autor zdjęcia: EOK

Nowy rok będzie obfitował w kulturalne wydarzenia. Poniżej zamieszczamy informacje o nadchodzących koncertach Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Vivaldisco – EOK otwiera 2020 rok!


„Część naszego codziennego pejzażu dźwiękowego”. „Najbardziej nieśmiertelne dzieło Vivaldiego”. „Te kilkadziesiąt minut wyraża muzyczną epokę baroku”. Supelatywy na temat „Czterech pór roku” można tylko mnożyć i nic dziwnego, że na przestrzeni niemal 300 lat setki kompozytorów opracowywało ten utwór. Wśród nich Max Richter, który tchnął w dzieło ducha XXI wieku. Przekonamy się o tym 12 stycznia – czas na Vivaldisco!

W Sali Koncertowej ZPSM przekonamy się, że pogłoski o anachroniczności i przewidywalności „Czterech pór roku” są nie tyle przesadą, co arcyprzesadą. I to w wersji do sześcianu –pracę z kompozycją Richter określił jako „kopanie głębokiego szybu w kopalni i odkrywanie diamentów, niedostępnych na powierzchni”. Owych „diamentów” wysłuchamy dzięki koncertmistrzyniom EOK – Karolinie Nowotczyńskiej i Pauli Preuss.

„Cztery pory roku” w wersji Richtera zachowują plastyczność i temperament oryginału, a zarazem zyskują współczesną aurę – dzięki nawiązaniom do takich nurtów, jak muzyka elektroniczna czy minimal music. Choć otwarte na współczesność, solistki nie zapomną przy tym o miłośnikach muzycznej tradycji – w Sali Koncertowej zabrzmi też oryginalne vivaldowskie arcydzieło.

12.01.2020, niedziela, 18:00
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy:
Paula Preuss – skrzypce
Karolina Nowotczyńska - skrzypce
W programie m.in.
A. Vivaldi – Cztery pory roku
A. Vivaldi – Cztery pory roku w opracowaniu Maxa Richtera

EOK oskarowo i walentynkowo


Wśród oskarowych statuetek, czerwonego dywanu i błyskających zewsząd fleszy niełatwo się odnaleźć. Na szczęście Elbląska Orkiestra Kameralna nie ma z tym problemu i już 9 lutego zaprezentuje melomanom muzykęwyróżnioną nie jedną, nie dwoma, ale sześcioma nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej. 16 lutego kameraliści trafią zaś do serc publiczności muzyką latynoamerykańską. Nie ma to, jak Walentynki z EOK!

Pierwszy z lutowych koncertów sprowadzi na słuchaczy muzykę, która w towarzystwie filmu czuje się, jak ryba w wodzie. Wysłuchamy przebojów pochodzących z takich hitów, jak „Śniadanie u Tiffaniego”, „Chicago”, „Pianista” czy „Zimna wojna”. Tydzień później EOK zaproponuje walentynkowy wieczór w towarzystwie m.in. Astora Piazzoli, Carlosa Gardela i Heitora Villa-Lobosa. Przy takiej muzyce nawet Himalaje kruszeją z emocji…

09.02.2020, niedziela, 18:00
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy:
Artur Jurek – piano
Roman Ślefarski – perkusja
Janusz Mackiewicz – bas
Krzysztof Paul – gitara
Andrzej Wojciechowski – klarnet
Paweł Zagańczyk - akordeon
Joanna Knitter - śpiew
Ariel Ludwiczak – dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.
Największe przeboje muzyki filmowej, m.in. z filmów „Śniadanie u Tiffaniego”, „Chicago”, „Pianista” i „Zimna wojna”

16.02.2020, niedziela, 18:00
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy:
Krzysztof Meisinger – gitara
Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.
G. M. Rodriguez - La Cumparsita
C. Gardel - El Dia que me Quieras
E. Morricone - Suite Cinema Paradiso
H. Villa-Lobos - Melodia Sentimental
C. Domeniconi - Koyunaba
I. Albeniz – Asturias


Przez muzykę do serca. EOK & Krzysztof Meisinger


Gdyby zmierzyć energię Krzysztofa Meisingera, fizycy zapewne złapaliby się za głowę. Gitarzysta, autor wielu nagrań i dyrektor artystyczny MEISINGER Music Festival, a w każdej z tych ról odnajduje się znakomicie. Jak stwierdził niemiecki The Listener, „świat zasługuje na jego grę, wirtuozerię, indywidualność i emocje”. A skoro świat, to również i Elbląg! – już 16 lutego wirtuoz wystąpi w Sali Koncertowej ZPSM – wraz z EOK – w ramach koncertu walentynkowego.

Aby trafić do serc melomanów, Krzysztof Meissinger wybrał drogę przez…barok. Muzyczny język tej epoki wyraża wraz z założoną przez siebie orkiestrą „Poland baROCK”. Zespołem wyjątkowym nie tyle w polskiej, co europejskiej skali– to jedyna orkiestra łączącą gitarzystę z artystami (i instrumentami) muzyki dawnej.Współpraca zaowocowała m.in. płytą i programem „Vivaldissimo” – takiego baROCK-u można słuchać godzinami!

Tym razem gitarzysta i Elbląska Orkiestra Kameralna uraczą słuchaczy dźwiękami muzyki latynoamerykańskiej. Choć jej źródło znajduje się po drugiej stronie Atlantyku, znalazła sympatyków pod wieloma szerokościami geograficznymi.W związku z tym, wysłuchamy dzieł takich kompozytorów, jak Heitor Villa-Lobos, Carlos Gardel czy Astor Piazzolla. Takie walentynki pobudzą nawet największego miłośnika kołdry i poduszki!

16.02.2020, niedziela, 18:00,
Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Wykonawcy:
Krzysztof Meisinger – gitara
Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.
G. M. Rodriguez - La Cumparsita
C. Gardel - El Dia que me Quieras
E. Morricone - Suite Cinema Paradiso
H. Villa-Lobos - Melodia Sentimental
A. Piazzolla - Milonga del Angel


Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu