Kolejny raz spotkamy się na Orszaku

2020-01-04 12:00:00(ost. akt: 2020-01-04 11:15:32)
Orszak Trzech Króli 2019

Orszak Trzech Króli 2019

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W poniedziałek 6 stycznia już po raz szósty ulicami Elbląga przejedzie Orszak Trzech Króli. W 2015 w zabawie uczestniczyło aż cztery tysiące mieszkańców. Czy w tym roku uda nam się spotkać w tak licznym gronie?
Objawienie Pańskie, Epifania, czy po prostu Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, należące do tzw. świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni zobowiązani są do czynnego udziału w uroczystościach i powstrzymania się od prac niekoniecznych. 6 stycznia był w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960, przywrócono go dopiero po 51 latach, w 2011. Tego dnia świętują też między innymi mieszkańcy Austrii, Cypru, Włoch, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji i Wenezueli.

Symbolika święta jest bardzo znacząca, Święto Trzech Króli stanowi pokłon reprezentantów różnych narodów i warstw społecznych, co uwidocznione jest w sposobie przedstawiania Trzech Mędrców. 6 stycznia przypomina też o uniwersalności zbawienia, które stoi ponad wszelkimi podziałami. Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem, które organizowane są w wielu miastach Polski i świata. Polskie uliczne jasełka cieszą się ogromną popularnością, w zorganizowanych w 2018 roku 644 orszakach wzięło udział ponad milion osób.

„Cuda, cuda ogłaszają” – tak brzmi hasło tegorocznego Orszaku. Mieszkańcy tradycyjnie spotkają się na Placu Jagiellończyka o 13 i wspólnie przejdą ulicami 12 Lutego, Armii Krajowej, Garbary i Stary Rynek. Elblążanie należący do poszczególnych parafii podzieleni są na trzy królewskie orszaki:

• Parafie św. Mikołaja, Matki Bożej Królowej Polski, Wszystkich Świętych, św. Brunona i Trójcy Świętej – orszak króla reprezentującego Europę – kolor czerwony.

• Parafie św. Wojciecha, św. Rafała, św. Pawła, św. Brata Alberta, św. Józefa, Świętej Rodziny – orszak króla reprezentującego Afrykę – kolor niebieski.

• Parafie św. Jerzego, bł. Doroty, bł. Franciszki Siedliskiej i św. Floriana – orszak króla reprezentującego Azję – kolor zielony.

Organizatorzy proszą uczestników o zabranie elementów odzieży lub materiału w odpowiednim kolorze.

W tym roku Trzej Królowie dotrą do Betlejem karetą. Tego dnia nie zabraknie również patrona naszego miasta – świętego Mikołaja. W trakcie wspólnego świętowania i kolędowania będziemy mogli spotkać się przy gorącej herbacie w betlejemskiej gospodzie.

Trzej Królowie przemierzą też ulice m.in. Malborka i Morąga. Mieszkańcy Malborka świętowanie rozpoczną Mszą Świętą o godzinie 12 w Kościele Jana Chrzciciela, a w trakcie jasełek obejrzą specjalnie przygotowane teatralne scenki plenerowe. W Morągu orszaki wyruszą z trzech miejskich parafii tak, by około południa spotkać się i stworzyć wspólny i razem przejść ulicami miasta.

Obejrzyjcie zdjęcia z ubiegłorocznego Orszaku Trzech Króli organizowanego w Elblągu:

kk


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anty Petrowy #2844794 | 83.6.*.* 5 sty 2020 21:43

  Ciekawe czy Petrowcy PO-KO-muniści i inne czerwone tałatajstwo zorganizują Kontr - Orszak z 6-tym królem Petru czy innym Niemnieckim wieszczu prawdy objawionej Tusku wjeżdżającym na Kuniu Giertychu w asyście pederastów Smiszków, Biedroniów, Rabiejów czy innych Jachir

  odpowiedz na ten komentarz

 2. A Petry i Komuniści #2844582 | 83.6.*.* 5 sty 2020 09:06

  świętują 6 Króli !!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 3. przebierańcy #2844257 | 81.15.*.* 4 sty 2020 13:42

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. pierdy, pierdy, pierdy, maskaraa, zniesc te swieto