Weekend z kulturą: przegląd najciekawszych wydarzeń

2020-01-09 17:00:00(ost. akt: 2020-01-09 16:33:23)

Autor zdjęcia: pixabay

Szykuje się bardzo emocjonujący weekend! Poza niedzielnym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czeka nas mnóstwo innych ciekawych wydarzeń. Sprawdźcie propozycje, które dla was przygotowaliśmy.

Spotkanie autorskie z Adrianem Gołębiewskim


Kiedy: piątek o 15 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących

"Oaza" to jego literacki debiut i pierwsza część trylogii o tym samym tytule. Adrian Gołębiewski spotka się z wami w szkole, której jest absolwentem już w ten piątek.


Obrazek w tresci

Wernisaż wystawy prac plastycznych Julii Kucharzyk


Kiedy: piątek 16:30 w Cyberiadzie

Julia jest uczennicą drugiej klasy w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Odkąd pamięta, to właśnie rysowanie i malowanie zajmowały ją najbardziej, a radość tworzenia dawała jej największą przyjemność. Sztuki plastyczne to jej żywioł, choć drugą jej wielką pasją jest śpiew.

Julia od kilku lat uczy się rysunku i malarstwa pod okiem Pani Katarzyny Smeji-Skulimowskiej. Poznaje nowe techniki, rozwija umiejętności twórczego myślenia, wzbogaca swój warsztat plastyczny poprzez stosowanie różnych środków wyrazu artystycznego.

W prezentowanych na wystawie pracach łatwo dostrzec, jak sprawnie operuje kreską, linią, plamą walorową. Ma w tym zakresie spore umiejętności, wypracowane poprzez obserwacje złożoności form. Julia planuje studiować grafikę komputerową, więc jej zainteresowania kierują się ku projektowaniu graficznemu, sztuce animacyjnej – nowym mediom plastycznym.

Wystawę można oglądać do końca stycznia w godzinach otwarcia biblioteki.

Istoty nie z tej Ziemi - Malarstwo Bogusława Gromadzkiego


Kiedy: piątek 17-20 w Galerii Na Wyspie

Już od wczesnej młodości magia sztuki zafascynowała mnie i trwa do dziś. Była to droga poszukiwania nowych środków wyrazu i realizacji własnych pomysłów. Nigdy jednak nie zamierzałem mojej fascynacji traktować jako profesję. Dawało mi to nieograniczoną swobodę w działaniu w obszarze sztuki. Z potrzeby weryfikowania tego co robię brałem udział na przestrzeni tego okresu w wielu wystawach i indywidualnych i zbiorowych. To taka naturalna potrzeba wysłuchania ocen na temat tego co się tworzy. Jest to napęd do dalszej pracy szukania nowych rozwiązań. Zawsze jednak pozostawałem wierny swoim nadrealnym i baśniowym światom, które przedstawiam w obrazach, rzeźbach i rysunkach. Czy to jest mój styl oceńcie Państwo sami. Ja nigdy nie zastanawiałem się nad poszukiwaniem jakiegoś określonego stylu. Prace prezentowane na wystawie powstały w ostatnim okresie. A zapisane na nich nieziemskie istoty będą jeszcze powracać na moich obrazach choć może zmienione i bardziej doskonałe lub nie.

Bogusław Gromadzki:

Charytatywny koncert świąteczny dla Jasia


Kiedy: sobota 18 w Bibliotece Elblaskiej

Jasio ma 10 lat i choruję na nieuleczalna chorobę genetyczną – mukowiscydozę. To codzienna walka o oddech, wykonywanie kilku inhalacji dziennie, przyjmowanie do każdego posiłku leków, rehabilitacja, drenaże.

Wszyscy możemy mu pomóc biorąc udział w koncercie!

Obrazek w tresci

Podczas koncertu wystąpią absolwenci szkoły muzycznej pod batutą Adrianny Kawki oraz:
Przemysław Fryc
Julia Kaczmarczyk
Wojciech Schmach
Amal Anani-Schmach
Michał Folc
Nina Woynarowska
Katarzyna Stankiewicz

Cegiełki w cenie od 20 zł do nabycia w dniu koncertu.

SGB w Mjazzga Elbląg


Kiedy: sobota o 20

Śląska Grupa Bluesowa to legendy polskiej sceny bluesowej i rockowej. Prezentują unikalne brzmienie i sposób grania lat 70-tych. Zespół od lat jest uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa. Przez wiele lat muzycy towarzyszyli Jankowi Skrzekowi w koncertach i nagraniach. Po śmierci Jana „Kyksa” Skrzeka zespół podtrzymuje pamięć o tym niezwykłym muzyku. Z zespołem wystąpią gościnie: Agnieszka Łapka, Krzysztof Głuch i Michał Kielak. To muzycy którzy uczestniczyli w nagraniu ostatniej płyty Janka Skrzeka i Śląskiej Grupy Bluesowej pod tytułem „Kolory Bluesa”.

Wystąpią:
* Leszek Winder (gitara) Od lat najlepsza gitara blues i rock w plebiscytach (GUITAR TOP, BLUES TOP i inne).
* Michał "Gier" Giercuszkiewicz (perkusja) Współtworzył i nagrał większość utworów grupy Dżem z Ryszardem Riedlem.
* Mirosław Rzepa (gitara basowa, gitary) Gitarzysta , multiinstrumentalista. Ściśle związany z czołówką śląskiego środowiska muzycznego.
* Agnieszka Łapka (wokalistka i plastyk). Przez wiele lat Agnieszka współpracowała z Janem Skrzekiem i Śląską Grupą Bluesową. Jest uznawana za czołową wokalistkę bluesową
* Krzysztof Głuch (pianista, kompozytor) Jest jednym z czołowych pianistów jazzowych i bluesowych. Nagrywał i koncertował z miedzy innymi: Martyna Jakubowicz, Ireneusz Dudek, Dżem, Cree, Pick-up, Young Power, Free Dancing i inni.
* Michał Kielak – wirtuoz harmonijki. Wielokrotny laureat ankiet muzycznych.

Obrazek w tresci

Vivaldisco, czyli "Cztery pory roku" według Elbląskiej Orkiestry Kameralnej


Kiedy: niedziela o 18 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

„Część naszego codziennego pejzażu dźwiękowego”. „Najbardziej nieśmiertelne dzieło Vivaldiego”. „Te kilkadziesiąt minut wyraża muzyczną epokę baroku”. Supelatywy na temat „Czterech pór roku” można tylko mnożyć i nic dziwnego, że na przestrzeni niemal 300 lat setki kompozytorów opracowywało ten utwór. Wśród nich Max Richter, który tchnął w dzieło ducha XXI wieku. Przekonamy się o tym 12 stycznia – czas na Vivaldisco!

W Sali Koncertowej ZPSM przekonamy się, że pogłoski o anachroniczności i przewidywalności „Czterech pór roku” są nie tyle przesadą, co arcyprzesadą. I to w wersji do sześcianu –pracę z kompozycją Richter określił jako „kopanie głębokiego szybu w kopalni i odkrywanie diamentów, niedostępnych na powierzchni”. Owych „diamentów” wysłuchamy dzięki koncertmistrzyniom EOK – Karolinie Nowotczyńskiej i Pauli Preuss.

„Cztery pory roku” w wersji Richtera zachowują plastyczność i temperament oryginału, a zarazem zyskują współczesną aurę – dzięki nawiązaniom do takich nurtów, jak muzyka elektroniczna czy minimal music. Choć otwarte na współczesność, solistki nie zapomną przy tym o miłośnikach muzycznej tradycji – w Sali Koncertowej zabrzmi też oryginalne vivaldowskie arcydzieło.

Wykonawcy:
Paula Preuss – skrzypce
Karolina Nowotczyńska - skrzypce

W programie m.in.
A. Vivaldi – Cztery pory roku
A. Vivaldi – Cztery pory roku w opracowaniu Maxa Richtera

28 Finał WOŚP w Elblągu!


Kiedy: niedziela od 14

Już po raz 28. Elbląg weźmie udział w orkiestrze, której dyrygentem jest niezmiennie Jurek Owsiak. W tej edycji pieniądze będą zbierane dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Poniżej program Finału, który odbędzie się na Starym Mieście przy katedrze św. Mikołaja.

Progam:
14.00 Start oraz licytacje
14.20 Paweł Marchel
15.00 Diamenty MDK Elbląg
16.00 Blind Box
17.00 Birds No Fly
18.00 Iraas Band
19.00 Mad In Poland
20.00 Światełko do Nieba

Prowadzenie Łukasz Brzostek. Licytacje na scenie odbywają się w godzinach 14.00 do 20.00 w przerwach między występami.

Obrazek w tresci

kk/Cyberiada/Galeria Na Wyspie/Lepszy Elbląg/Mjazzga/EOK/WOŚP