Ulicami Elbląga przeszli powstańcy [ZDJĘCIA]

2020-01-16 14:29:52(ost. akt: 2020-01-16 22:39:18)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Dziś, 16 stycznia powstańcy styczniowi przeszli ulicami naszego miasta. Cel ich wędrówki – dziedzieniec Galerii EL, był miejscem w którym poświęcone zostały repliki sztandarów powstania styczniowego. Było to już piąte spotkanie Piotra Imiołczyka z uczniami, którzy uczestniczyli w tej inscenizacji.

- Powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku miało trzy cele: odzyskanie niepodległości, danie szansy narodom łotewskiemu, litewskiemu, białorusińskiemu i ukraińskiemu razem z nami założenia państwa, lub założenia swojego państwa, a trzeci cel – powstańcy obiecali chłopom ziemię i to powstańcom się udało – mówił Piotr Imiołczyk.

Wydarzenie, które odbyło się na dziedzińcu Galerii EL zainicjowało cały cykl działań mających na celu pogłębienie wiedzy o różnych aspektach historii, jakie miały miejsce w latach 1859-1864 na ziemiach zaboru rosyjskiego, austryjackiego, pruskiego oraz w Europie, a mających związek z powstaniem styczniowym.

Piotr Imiołczyk oraz Międzyszkolne Koło Historyczne konsekwentnie od sześciu lat utrwala i pogłębia tę wiedzę wśród uczniów i dorosłych mieszkańców Elbląga.

W uroczystości poświęcenia sztandarów brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 19 oraz jako powstańcy styczniowi uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu. Uroczystość zakończyła się inscenizacją bitwy z okresu powstania 1863 roku oraz nagraniem kolejnych ujęć do filmu „Listy z powstania 1863 roku” oraz scen do teledysku o losach 16-letniego powstańca Władysława Psarskiego.

W 2014 roku z okazji 151 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, Międzyszkolne Koło Historyczne zainaugurowało tworzenie partii (oddziału wojskowego) w barwach, stroju, wyposażeniu i broni z 1863 roku. Przy granicie z tablicą pamiątkową ku czci Romualda Traugutta stało wówczas 14-nastu uczniów, w jakże skromny sposób, imitujących powstańcze wojsko narodowe. Trwałą pamiątką tamtej uroczystości jest zdjęcie, które znalazło się przed pałacem prezydenckim, stawiając Elbląg w gronie nielicznych miast, które świętowało okrągłą rocznicę wybuchu powstania w sposób uroczysty.

W przeciągu minionych siedmiu lat kosztem Piotra Imiołczyka partia powstania styczniowego rozrosła się do osiemdziesięciu strojów z pełnym wyposażeniem i uzbrojeniem zgodnym z umundurowaniem i ubiorem wojska narodowego powstania 1863 roku. Do pełnego wyposażenia brakuje mi już tylko jakże charakterystycznych dla XIX wieku, butów skórzanych z wysoką miską cholewą. Koszt tych butów dla pięćdziesięciu odtwórców to 19 tysięcy złotych, co może stanowić skalę wkładu finansowego wobec innych części wyposażenia i uzbrojenia. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że oddział powstania styczniowego, jaki istnieje w naszym mieście jest najliczniejszy w ruchu odtwórczym powstania styczniowego w Polsce.

Dziś, w inscenizacji wziął udział także ks. Piotr Kanarek. – Ojczyzna, to słowo, które wzięło się od słowa ojciec. Kiedy mówimy o patriotyzmie, to mówimy o miłości do ojczyzny. Być patriotą oznacza bronić swojego kraju, pracować dla niego, uczyć się i oddać za nie życie, jeśli będzie taka konieczność. My poświęciliśmy dziś te sztandary, bo jesteśmy patriotami.