Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Kadyny: wieża widokowa dwa razy większa [ZDJĘCIA]

2020-01-17 11:19:45 (ost. akt: 2020-01-20 12:42:28)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Trwa budowa wieży widokowej w Kadynach. Starą wieżę rozebrano, a na jej miejscu pojawi się nowa, ponad dwa razy większa niż poprzednia. Również schody prowadzące do wzgórza katedralnego zyskają nowy blask.


W 2018 roku Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej przystąpił do realizacji projektu pt. „Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko – mazurskiego” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 – 2020.

W ramach tego projektu realizowana jest między innymi inwestycja pn. „Modernizacja ścieżki przyrodniczo – historycznej Kadyński Las” w Kadynach, która tworzona jest we współpracy z Nadleśnictwem Elbląg. Ścieżka rozpoczyna się przy pomniku przyrody dębie im. Jana Bażyńskiego. Ma kształt pętli i prowadzi schodami na wzgórze klasztorne i powrót drogą gruntową, z dwoma odnogami – do kaplicy Birknerów i do wieży widokowej za klasztorem oo. Franciszkanów. Ścieżka prowadzi przez rezerwat przyrody Kadyński Las.

Modernizacja polegać będzie na wymianie będących w złym stanie technicznym schodów prowadzących na wzgórze klasztorne, wybudowanie wieży widokowej, postawienie dwóch wiat oraz wymiana tablic informacyjnych. Wszystkie elementy małej architektury będą nawiązywać do elementów charakterystycznych dla miejscowej architektury. Schody prowadzące na wzgórze zrobione będą z materiału uzyskanego z wtórnych tworzyw sztucznych w procesie recyklingu, imitujący drewno. Materiał ten odporny jest na warunki atmosferyczne, odporny na mikroorganizmy i promienie UV. Zakończenie modernizacji ścieżki planuje się na koniec lutego br.

Stara wieża miała wysokość 4 m i była jednopoziomowa. Nowa wieża będzie miała wysokość 9,5 m i będzie dwupoziomowa z zadaszeniem.

Stare schody miały 213 stopni , nowe schody mają ok. 430 stopni. Różnica wysokości pokonywana od początku schodów do klasztoru oo. Franciszkanów wynosi 53 m.

K