Dlaczego obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka?

2022-01-21 08:00:00(ost. akt: 2022-01-21 08:03:17)

Autor zdjęcia: pixabay

21 i 22 stycznia to dni wyjątkowe nie tylko dla seniorów, ale też dla wnuków. To właśnie wtedy starają się z całych sił okazać wdzięczność osobom, które na każdym kroku udowodniają, że są niezastąpione. Skąd jednak wzięła się w Polsce ta niezwykła tradycja?
56 lat temu, w 1964 w tygodniku „Kobieta i Życie” pojawił się pomysł, by utworzyć w Polsce specjalny dzień, w którym wszyscy będą mogli podziękować swoim dziadkom za troskę, czułość i opiekę. Data 21 stycznia nie jest przypadkowa. Tego dnia, w 1965, na poznańskiej scenie występowała 85-letnia wówczas Mieczysława Ćwiklińska – legendarna polska śpiewaczka i aktorka urodzona w 1879 roku. W dniu koncertu redakcja „Expressu Poznańskiego” uroczyście wręczyła artystce tort i bukiet kwiatów, to wtedy ustanowiono 21 dzień stycznia Dniem Babci, głównie z inicjatywy dziennikarza, Kazimierza Fliegera. Rok później, w 1966, również „Express Wieczorny” promował Dzień Babci, co pomogło podtrzymać dopiero rozkwitającą tradycję aż po dziś dzień.

Dzień Dziadka obchodzimy dopiero od lat 70. To właśnie wtedy Telewizja Polska zorganizowała konkurs na ustalenie jego daty. Jedna z propozycji optowała za tym, by świętować 30 maja, w dniu urodzin Mieczysława Fogga. Koniec końców idealną datą, by obchodzić Dzień Dziadka, okazał się 22 stycznia, dzień po Dniu Babci. Z biegiem czasu te wyjątkowe zimowe dni na stałe zapisały się w kalendarzach Polaków jako te, w których możemy uczcić wszystkich drogim naszym sercom seniorów.

Obrazek w tresci

Babcia i Dziadek to wyjątkowe osoby, obdarzone często nadludzką cierpliwością i mające w sobie ogromne pokłady miłości. Nie raz uratowali nas swoją radą, bo lata życiowego doświadczenia nauczyły ich rozwiązywać niemal wszystkie problemy. Każdy wnuk dziękuje swoim dziadkom w inny sposób. Wręczamy laurki, kwiaty, jemy wspólnie obiad. Ten dzień przypomina nam, by na chwilę zatrzymać codzienną gonitwę i docenić tych, bez których nie bylibyśmy dziś sobą.

Poniżej garść ciekawostek dotyczących Dnia Babci i Dnia Dziadka na świecie:

• We Francji Dzień Babci obchodzony jest w trzecią niedzielę marca. Organizowane są wówczas liczne konkursy na najpiękniejsze laurki i życzenia. Każdy wnuk musi obowiązkowo zabrać swoją babcię na kawę i ciasto!

• W USA Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Kwiatkiem, który kojarzy się z tym świętem wszystkim Amerykanom, są niezapominajki.

• We Włoszech Festa Nazionale dei Nonni przypada 2 października, data ustanowiona w 2005 nie jest przypadkowa. W Kościele katolickim tego samego dnia przypada święto Świętych Aniołów Stróżów.

• W Meksyku Día del Abuelo obchodzony jest 28 sierpnia.

• 21 stycznia świętują też Bułgarzy i Brazylijczycy.

Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy nieustającej pogody ducha, jeszcze więcej cierpliwości dla niesfornych wnuków i energii, której wystarczy na lata. Każdego dnia dziękujemy za to, że z nami jesteście.

Obrazek w tresci

kk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ano #3088720 22 sty 2022 14:41

    Szanowna Redakcjo. Co jest na waszych stronach. jak jakąkolwiek otwieram to wyświetla mi się alarm antywirusa z napisem: Wirus wykryty podczas wczytywania zawartości. I to to dotyczy tylko stron GO.

    odpowiedz na ten komentarz