Prokuratura bada składowisko w gminie Pieniężno

2020-01-28 17:00:00(ost. akt: 2020-01-28 18:04:14)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: źródło: pixabay.com

Braniewscy śledczy zainteresowali się działalności poznańskiej formy, która ma na terenie gminy Pieniężno składować i przetwarzać odpady. Na uciążliwości, m.in. związane z zapachem, skarżą się okoliczni mieszkańcy, którzy także obawiają się o zanieczyszczenie środowiska, a co za tym idzie – o zdrowie swoje i swoich dzieci.
Mieszkańcy gminy Pieniężno mają dość uciążliwości, jakie generuje działająca w Kolonii Żugienie firma zajmująca się składowaniem i przetwarzaniem odpadów. W tej sprawie zareagowały miejscowe władze.

— Moje stanowisko w sprawie działalności w Kolonii Żugienie jest jednoznaczne — poinformował Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna. — Z uwagi na zwiększenie w ostatnich miesiącach skali działalności, zwiększyła się uciążliwość odorowa dla mieszkańców. Z tego względu podjąłem wszystkie możliwe działania mające na celu jak najszybsze zakończenie działalności.

Władze gminy zwróciły się więc do starosty braniewskiego o wygaszenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Postepowanie jest w toku. Ponadto zwrócono się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o wstrzymanie działalności do czasu zakończenia kontroli w firmie.

— Kolejnym krokiem, który definitywnie rozwiąże problem, będzie natychmiastowe rozwiązanie umowy dzierżawy z uwagi na to, że działka jest wykorzystywana w sposób sprzeczny z umową — zapowiedział gospodarz Pieniężna. — Stosowne dokumenty opracuje prawnik.

Sprawą kontrowersyjnego składowiska zainteresowała się też braniewska prokuratura. Nadzoruje ona postępowanie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku, polegającego na "zanieczyszczeniu powierzchni ziemi substancją w postaci zagrażającej życiu i zdrowiu ludzi oraz mogącą spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi".

— Śledztwo zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia złożonego przez mieszkańców gminy Pieniężno — wyjaśnia Iwona Piotrowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu. — W postępowaniu zostaną sprawdzone okoliczności podnoszone przez zawiadamiających, a w tym fakt składowania i przetwarzania odpadów niezgodnie z przepisami przez jedną z firm z Poznania.

Jak podkreśla prokurator, zgodnie z zapisami prawa, ten "kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

raz

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. MISZEL #2859669 | 83.25.*.* 31 sty 2020 13:40

  Z tego co pamiętam pozwolenie na użytkowanie wysypiska i gromadzenie na nim śmieci było do 2010 roku ,po tym okresie musiało nastąpić jego likwidowanie i oddanie miejsca środowisku poprzez zasypanie warstwą ziemi na długi proces samo-utylizacji jak przewidywała dokumentacja eksploatacji. Aby rzetelnie ocenić fakt dalszego korzystania z miejsca gromadzenia śmieci i jakiego rodzaju należy odnieść się do projektu opracowanego w pierwszej wersji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. rem #2859300 | 77.253.*.* 30 sty 2020 19:16

  Braniewscy śledczy zainteresowali się działalności poznańskiej formy. Polska trudna język.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. pijany rycho #2858419 | 83.20.*.* 29 sty 2020 11:07

  Jak ktoś wierzy,że poznańska firma to uprzątnie to jest naiwny

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Bezprawie i Niesprawiedliwość #2858227 | 31.0.*.* 28 sty 2020 21:53

  Teraz to już zostaje przypadkowy pożar i sprzątanie syfu na koszt podatnika.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. Z"ukosa" #2858115 | 83.9.*.* 28 sty 2020 18:50

  O karze do 5-lat napisali ...a o art.86 Konstytucji zapomnieli...?

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)