Weekend z kulturą: przegląd najciekawszych wydarzeń

2020-02-06 17:00:00(ost. akt: 2020-02-06 12:43:30)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: unsplash

Przed nami kolejny lutowy weekend. Czy tak jak pogoda zaskoczy nas i on? Już za chwilę wszyscy się przekonamy, a tymczasem, sprawdźcie propozycje, które wybraliśmy specjalnie dla was.
Cabaret w Teatrze im. A. Sewruka
Kiedy: piątek o 10 i 19, sobota o 18, niedziela o 17

Obrazek w tresci

Pogoda nie rozpieszcza. Kto w weekend planował nastrojowy wieczór pod kocem, może najpierw rozważy opcję, która będzie gwarancją niezapomnianych wrażeń. Bez koca, ale w wygodnym fotelu, możecie przenieść się do berlińskiego Klubu Kit Kat. Miłość na tle przewrotów politycznych, orkiestra na żywo, fantastyczne kostiumy, śpiew i taniec. Ale także sporo refleksji i wzruszeń. Taki właśnie jest "Cabaret" w Teatrze Sewruka w Elblągu.

Akcja rozgrywa się w 1931 roku w Berlinie. Naziści dochodzą do władzy. Tymczasem akcja koncentruje się na życiu nocnym w obskurnym klubie Kit Kat Klub i kręci się wokół amerykańskiego pisarza, Cliffa Bradshawa i jego miłosnej relacji z angielską tancerką kabaretową, Sally Bowles. Równocześnie jesteśmy świadkami dramatycznej historii dwojga dojrzałych kochanków, którym okrutna rzeczywistość nie pozwoli na miłość. W Klubie Kit Kat toczy się beztroskie życie, przepełnione bezwstydną zabawą i tańcem, w tym samym czasie na ulicach berlina narasta złowrogi, brunatny klimat. Nocny klub staje się metaforą złowieszczych wydarzeń politycznych, które narodzą się w późnych Weimarskich Niemczech. Tymczasem zabawa trwa...

Filmowy Bal Karnawałowy w Kinie Światowid
Kiedy: sobota o 10:30

To już tradycja! Po raz 4. Kino Światowid zaprasza dzieci na zabawę karnawałową. Na początek gry i tańce, a na deser - komedia o paczce czworonogów, która musi wspólnymi siłami ocalić swoje miasto - „Gang zwierzaków”.

Tematem przewodnim tegorocznego balu dla dzieci będzie - świat zwierzaków! Rozpoczynamy imprezę o godzinie 10:30 na scenie na piętrze. Zabawa potrwa do 11:45, następnie idziemy do dużej sali kina, gdzie obędzie się projekcja filmu "Gang zwierzaków".

Informacje praktyczne:
- bilety: 20 zł (10 zł zabawa, 10 zł film);
- ograniczenia wiekowe: od 3 lat;
- rodzice płacą wyłącznie za seans (10 zł);
- wykup biletów na bal do 7.02.2020

Wieczór oskarowych przebojów w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych
Kiedy: niedziela o 18

Obrazek w tresci

W Hollywood obowiązuje oskarowa noc. A w Elblągu? Oskarowy wieczór – już 9 lutego Salę Koncertową Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych opanuje to, co muzycznie najlepsze w świecie sygnowanym nazwiskami Morricone, Spielberg czy Curtiz. Wysłuchamy szlagierów pochodzących z takich filmów, jak „Śniadanie u Tiffaniego”, „Cinema Paradiso” czy „Casablanca”. Koncert w „reżyserii” maestro Ariela Ludwiczaka!

Pod jego batutą czeka nas podróż ku krainom znanym melo- i kinomanom pod każdą szerokością geograficzną. I to w nie byle jakim, bo multiinstrumentalnym wydaniu – do EOK dołączą Artur Jurek (fortepian), Roman Ślefarski (perkusja), Janusz Mackiewicz (bas) oraz Krzysztof Paul (gitara). Rola wokalistki przypadnie Joannie Knitter, która z wszechstronności uczyniła swój znak rozpoznawczy. Z muzyką filmową również jej do twarzy..

Z jednej strony, przeniesiemy się w czasy II wojny światowej – za sprawą muzyki z filmów „Pianista” i „Lista Schindlera”. Z drugiej, przekonamy się, że czujne oko Don Vito Corleone nie pomija ani nikogo, ani niczego, a w szczególności Elbląga. Poznamy również muzyczną stronę tegorocznego polskiego kandydata do Oskara – „Zimnej wojny”. Jedno jest pewne – kulturalne emocje sięgną znacznie wyżej niż zenit…

Rezerwacje:
Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu

Farben Lehre i Valery Mess w Mjazzdze
Kiedy: niedziela o 19

FARBEN LEHRE powstało we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu ukazało się 13 płyt studyjnych. Od wielu lat zespół bardzo dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na swoim koncie płoccy muzycy mają występy u boku tak znaczących formacji jak the Exploited, Die Toten Hosen, New Model Army, U.K.Subs, G.B.H., Vibrators czy Dritte Wahl. W ostatnich 15 latach FL zagrało ponad 1500 koncertów, co sytuuje go w gronie najczęściej koncertujących polskich (i nie tylko) zespołów. Od 2004 roku FARBEN LEHRE jest pomysłodawcą oraz jednym z głównych wykonawców trasy koncertowej Punky Reggae live, która rokrocznie odwiedzała kilkadziesiąt klubów w większości dużych polskich miast, a w 2018 roku - po kilka latach przerwy - ponownie powróciła na polską mapę koncertową.

Żywiołowe koncerty zawsze grane "na maksa" to bez wątpienia znak rozpoznawczy kapeli z Płocka. Od piętnastu lat zespół gra blisko 100 koncertów rocznie i wciąż aktywnie udziela się na wielu scenach naszego kraju oraz poza jego granicami. Wyjątkowo, przez cały 2020 rok, na swoich koncertach muzycy będą w dużym stopniu odnosili się do materiału z jednego z najważniejszych swoich albumów, zatytułowanego "Farbenheit", który ukazał się dokładnie 20 temu, w 2005 roku... Oczywiście w setliście znajdą się również wybrane utwory z pozostałych płyt FARBEN LEHRE, zatem szykuje się prawdziwie energetyczny muzyczny koktajl koncertowy.

kk/Teatr im. A. Sewruka/CSE "Światowid"/EOK/Mjazzga