Nikt nie usłyszał zarzutów w sprawie nielegalnych odpadów spod Elbląga

2020-02-07 13:00:00(ost. akt: 2020-02-07 13:05:48)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Na początku lutego elbląska policja poinformowała o przechwyceniu 220 ton nielegalnych odpadów pochodzących z Wielkiej Brytanii. Stróże prawa ujawnili transporty śmieci, które były składowane pod Elblągiem. Sprawa ta trafiła do miejscowej prokuratury, jednak śledczy póki co nikomu nie przedstawili zarzutów.
Jak czytamy w policyjnym komunikacie, sprawa sięga wiosny 2018 roku, kiedy to policjanci z Elbląga otrzymali informacje, że w podelbląskim Bogaczewie są prawdopodobne nielegalnie składowane śmieci.

— Zajęła się tym komórka zwalczająca przestępczość gospodarczą — relacjonował Jakub Sawicki z Zespołu Prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Na miejscu stwierdzono 150 ton zmagazynowanych odpadów.

Jak opisał przedstawiciel stróżów prawa, były to zmieszane i sprasowane śmieci komercyjne - pozostałości opakowań po napojach kartonowych, folia aluminiowa, fragmenty nakrętek, papier, itp.

— Te pozostałości po recyklingu nie nadawały się do dalszego przetworzenia i odzysku — podkreśla Sawicki. — Jednocześnie funkcjonariusze z Elbląga, przy współpracy z funkcjonariuszami służby celnej, zabezpieczyli w gdyńskim porcie dwa kontenery z podobną zawartością, które również miały trafić do Bogaczewa. Ustalili także, jakie kontenery zostały tam wcześniej rozładowane.

Następnie mundurowi zatrzymali TIR-a, który wjeżdżał na teren obserwowanej posesji. On również wiózł odpady z Anglii.

W tej sprawie została zabezpieczona dokumentacja przewozowa.

— Wiele wskazuje na to, że została ona sporządzona w taki sposób, aby zmylić organy ścigania. W tym celu określono w niej kilka miejsc do złożenia tego samego transportu na terenie Polski — poinformowali elbląscy policjanci.

Sprawą zainteresowała się też elbląska prokuratura, która nadzoruje śledztwo w sprawie zaistniałego w dniu 26 maja 2018 roku w Gdyni, wbrew przepisom, przywozu z zagranicy odpadów zawartych w kontenerach.

— W śledztwie wykorzystano materiały zgromadzone w prowadzonym odrębnie postępowaniu — poinformowała Iwona Piotrowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu. — Ustalono, iż na terenie firmy działającej w miejscowości Bogaczewo znajdowały się odpady, które zostały przywiezione drogą morską z Wielkiej Brytanii przez port w Gdyni. Okoliczności te uzasadniały wszczęcie śledztwa z artykułu Kodeksu karnego, w myśl którego kto wbrew przepisom przywozi odpady z zagranicy lub wywozi odpady za granicę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Póki co śledztwo prowadzone jest „w sprawie”, a co za tym idzie, nie przedstawiono nikomu zarzutów, a czynności procesowe nadal trwają.

— Równolegle toczą się działania podejmowanie przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, mające na celu odesłanie odpadów do wytwórcy w Wielkiej Brytanii — dodała przedstawicielka elbląskiej prokuratury.

Śledczy podjęli współpracę z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz The Environment Agency (EA) – brytyjską agendą rządową, zajmującą się ochroną środowiska na terenie Anglii i Walii. Odpady z Bogaczewa zostały poddane oględzinom przez polskie i brytyjskie służby. Dzięki tej współpracy do Wielkiej Brytanii wróciło już 70 ton odpadów spod Elbląga, a kolejne 150 czeka na transport.

— Za wysyłkę powrotną zapłacą Brytyjczycy — poinformował Jakub Sawicki.

raz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sopel #2864039 | 37.47.*.* 7 lut 2020 15:16

  Pisałem w poprzednim artykule, że nic nie zwrócą do UK tylko rozsypią po kraju ;-) Ha ha ha, przepisy mówią krótko i na temat i to jeszcze na swój koszt zrobią ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Art.63 Konstytucji #2864037 | 83.9.*.* 7 lut 2020 15:12

  Tekturowe Państwo ..rządzone przez pacynki. ps. To teren -miejsce składowania odpadów- nie ma właściciela....? ..a ten jak mu tam Kaltenbruner z TVP.info .-zajmującej się pierdołami- to nie wie ..?przecież on wszystko wie..!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. A może ??? #2864003 | 37.8.*.* 7 lut 2020 14:09

  Mamy wszak Globalne Ogłupianie narodu to może by jakiś samozapłon tego składowiska by się przydał

  odpowiedz na ten komentarz

 4. j. #2863990 | 83.5.*.* 7 lut 2020 13:53

  Czy ktoś usłyszy zarzuty? Dopóki rządzi PiS na pewno nie - organa ścigania gnębią sędziów i opozycję zamiast przestępców. Pogoda dla przestępców!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. elblążanin #2863986 | 81.190.*.* 7 lut 2020 13:37

   Nie- te odpady to do Polski sprowadzały krasnoludki - nikogo nie ma odpowiedzialnego -prokuratorzy gminni może się weżmiecie do roboty albo poprosicie RUTKOWSKIEGO to wam powie kto za to odpowiada.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz