Powiększa się elbląskie hospicjum [ZDJĘCIA]

2020-03-14 17:46:00(ost. akt: 2020-03-14 16:48:26)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak, które mieści się przy ul. Toruńskiej zaczyna się powiększać. A to za sprawą nowego skrzydła budynku, które zaczęto budować pod koniec zeszłego roku. Ma ono służyć pacjentom z Oddziału Pobytu Dziennego.
- Budowa zaczęła się pod koniec zeszłego roku, w listopadzie – opowiada Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego. - My mieliśmy plan wybudowania dodatkowego skrzydła, w którym będzie się mieścił Oddział Pobytu Dziennego, taki z prawdziwego zdarzenia, w którym będzie nawet sala łóżkowa, także pacjenci, którzy nie są w stanie na przykład wysiedzieć na fotelu tych kilka godzin, będą mieli możliwość odpoczynku. Poza tym mamy też takich pacjentów, którzy po prostu nie mają w domu warunków, żeby się dobrze wykąpać, to też będą mogli skorzystać z nowej łazienki.


Nowe skrzydło, w którym ma się znajdować Oddział Pobytu Dziennego będzie się składało ze specjalnej sali do pobytu dziennego, gdzie pacjenci będą się spotykali, będzie to sala z zapleczem kuchennym, będzie też sala łóżkowa, sala muzykoterapii, sala terapii zajęciowej oraz rehabilitacja.

W tej chwili pacjenci z Oddziału Pobytu Dziennego spędzają czas w sali konferencyjnej. - I tam właśnie te pobyty się odbywają – mówi Wiesława Pokropska. - Są one ograniczone, odbywają się tylko raz w tygodniu. W tej chwili nie mamy ani możliwości finansowych, ani lokalowych, żeby prowadzić to na większą skalę. A pacjenci naprawdę korzystają z tych spotkań. Mają na przykład spotkania z aktorami, którzy czytają książki, pacjenci mogą tu obejrzeć jakiś film, mogą mieć terapię z psychologiem, rehabilitację, dużo korzystają w trakcie takiego pobytu u nas.

Hospicjum zapewnia bezpłatną opiekę medyczną i psychologiczną osobom nieuleczalnie chorym, zarówno dorosłym jak i dzieciom. Placówka może zapewnić całodobową opiekę 28 osobom. - Na tę chwilę mamy zajęte wszystkie łóżka - opowiada dyrektor. - Dzienna opieka waha się od 6 do 12 osób. I tyle osób też będziemy przyjmować w nowym budynku.

Wiesława Pokropska ma już plany jak wykorzystać nowe skrzydło także w nowy sposób. - Ja mam taki pomysł też, żeby zrobić raz w tygodniu taki dzienny pobyt dla dzieci, które mamy pod opieką, żeby rodzice mogli w tym czasie trochę odpocząć czy pozałatwiać jakieś swoje sprawy - mówi. - I to miałoby się odbywać właśnie w tym nowym budynku.

Koszt wybudowania nowego skrzydła opiewa na około 4 mln zł. Czas budowy zależy od środków, jakie hospicjum da radę uzbierać na ten cel. - Planowaliśmy, że do końca tego roku zrobimy część budynku z kuchnią, żeby przenieść kuchnię z obecnego oddziału po to, żeby tam też zrobić remont – mówi dyrektor. - Zakończenie, całkowite, zależy od finansów. Myślę, że to nie będzie w tym roku. My przez wiele lat sami zbieraliśmy i odkładaliśmy pieniądze na ten cel, żeby po prostu tę budowę zacząć. A była konieczność rozpoczęcia tej budowy, ponieważ ja do lutego tego roku miałam pozwolenie na budowę. Gdybym nie zaczęła, trzeba by wszystko przygotowywać na nowo.

Karolina Król