Nie będzie wakacji?

2020-03-24 15:00:00(ost. akt: 2020-03-24 14:32:55)

Autor zdjęcia: pixabay

Na początku wszystkie placówki oświatowe miały być zamknięte do 25 marca. W związku z wprowadzeniem stanu epidemii premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że szkoły będą zamknięte do Wielkanocy. Jaki wpływ ta sytuacja będzie miała na przyszłość? Czy zakończenie roku zostanie przesunięte?
Nowa sytuacja zmusiła dyrektorów, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów do nowych rozwiązań. 8-klasiści, maturzyści mają przed sobą ważne egzaminy, do których muszą się przygotować. Za pomocą narzędzi internetowychuczniowie utrzymują kontakty z nauczycielami i uczą się w domach.

- Nauczyciele utrzymują kontakt z uczniami pozostającymi w domach oraz ich rodzicami – informuje Krzysztof Marek Nowacki, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. - Jest to kontakt za pośrednictwem dziennika elektronicznego, e-maili, telefonu itp. Uczniowie uczą się w domach. W tym celu wykorzystuje się grupy społecznościowe, Facebook, platformy internetowe, SKYPE, lekcje online w formie wideokonferencji, e-podręczniki itp. Tworzą się także grupy facebookowe nauczycieli, rodziców i uczniów, poprzez które przesyłane są materiały edukacyjne. Tą drogą odbywają się też konsultacje oraz monitorowanie pracy wykonywanej przez uczniów. Najczęściej w domach uczniowie powtarzają materiał wcześniej omówiony w szkole i przygotowują się z pomocą swoich nauczycieli do egzaminów zewnętrznych, za pomocą np. kart prac, zestawów egzaminacyjnych.

Jak wyjaśnia kurator sytuacja jest bardzo dynamiczna i w związku z tym Minister Edukacji Narodowej podjął odpowiednie działania w zakresie realizacji podstawy programowej w ramach nauczania na odległość. - W miarę potrzeb i rozwoju sytuacji będą podejmowane inne działania dotyczące m.in. organizacji egzaminów zewnętrznych czy terminu zakończenia roku szkolnego – dodaje Krzysztof Marek Nowacki.

O tym jak teraz wygląda praca nauczyciela opowiedziała nam Katarzyna Kosztowna, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 4 w Elblagu. - Spodziewaliśmy się takiej sytuacji jaka nas zastała, ale każdy miał nadzieję, że ona jednak nie nastąpi - mówiła. - Zaskoczyła nas. Sądzę, że uczniów również. Na początku nikt z nas może nie tyle nie wiedział co ma robić, ale nie wiedział jakie ma pole manewru. Na szczęście od początku mieliśmy wsparcie dyrekcji. Wszystkie trzy panie wspierały nas zarówno duchowo jak i merytorycznie. Od samego początku staramy się spotykać z naszymi uczniami online, aby odczuli że mogą na nas liczyć oraz żeby nie pisać do nich suchej wiadomości: "w celu utrwalenia wiadomości przeczytajcie tekst i zróbcie zadanie". Przecież nie na tym polega nauczanie. Prawie codziennie mamy wideokonferencję z dyrekcją, gdzie przechodzimy szkolenie jak używać przydatnych "narzędzi" internetowych. Wczoraj na przykład nauczyliśmy się jak korzystać z opcji Classroom, wcześniej jak używać HangoutsMeet i zauważamy, że uczniowie naprawdę to lubią. Nadal jednak największym problemem jest brak komputerów i internetu u niektórych uczniów. Pamiętajmy też, że czasami w domu jest 2-3 dzieci w wieku szkolnym a komputer tylko jeden. I co wtedy? Uczniowie naszej szkoły mogli wypożyczyć laptopy z naszej placówki. Chociaż na tyle mogliśmy pomóc.

Czy wizja przesunięcia roku szkolnego jest realna? – Myślę, że niestety tak – dodaje Katarzyna Kosztowna. - Chociaż nie uważam, aby było to sprawiedliwe. Zarówno my, jak i uczniowie cały czas wykonujemy swoją pracę.

k


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NO #2893233 | 46.215.*.* 25 mar 2020 08:13

  WAKACJE MACIE TERAZ :)

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. RODZIC #2893201 | 89.228.*.* 25 mar 2020 07:14

   Wizja przedłużenia roku szkolnego jest jak najbardziej sprawiedliwa. Przesyłanie dzieciom zadań to nie jest pełne wykonywanie swoich obowiązków. Obowiązki edukacyjne mają teraz rodzice, którzy dodatkowo pracują, albo musieli wziąć urlopy żeby siedzieć z dziećmi w domu i urlopów tych nie będą mogli wziąć, gdy będą wakacje. Mam nadzieję, że rok szkolny zostanie przedłużony.

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Lekarstwo na koronowirusa #2893162 | 188.147.*.* 25 mar 2020 05:02

    Matka Boża powiedziała w Fatimie s. Łucji: „Nie ma takiego problemu, ani osobistego, ani rodzinnego, ani narodowego, ani międzynarodowego, którego nie można byłoby rozwiązać przy pomocy Różańca”.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Jacek #2893139 | 81.190.*.* 24 mar 2020 23:33

     Szkoły w roku 2019/2020 już nie będzie i tyle

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    2. DARIUSZ #2893091 | 83.9.*.* 24 mar 2020 21:52

     LEPIEJ STRACIĆ KILKA MIESIĘCY I ZWALCZYĆ TO GÓWNO JAK MAJĄ UMIERAĆ MILIONY !! POKO CHCIAŁO BY ŻEBY UMIERAŁY MILIONY POLAKÓW ! AUTOBUSY ZABRALI ŻEBY LUDZIE CISNELI SIE W KUPIE ! PODOBNIE W OLSZTYNIE ,POKO WSZYSTKO ROBI NA ZŁOŚC PIS !

     odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (8)